I mitten av maj förra året blev Jimmy Helmersson klubbchef i Sirius Bandy men nu kommer han att vara sjukskriven under en obestämd tid meddelar klubben på sin hemsida.
− Vi går ut med det här för att det inte ska skapas eller finnas någon oro runt klubben medan Jimmy är borta ett tag. Vi har jobbat upp bra administrativa rutiner och organisationer och det här kommer inte att få några större konsekvenser, säger Sirius ordförande Erik Weiman.
Under klubbchefens frånvaro kommer frågor som rör klubbens ledning och administration att hanteras av styrelsen.
− Vi står inte och faller med att en person försvinner, även om Jimmy är en väldigt ledande och viktig person för oss, säger Erik Weiman.
Sirius förbereder sig inför den kommande säsongen och spelar sin nästa träningsmatch på söndag mot Tillberga.