Exakt hur Siriustränaren Esa Määttä kommer att formera laget i lördagens match var oklart i skrivande stund, men en hel del kan ses som givet, som att nye Sune Gustafsson går in som libero och att Matteus Liw blir ytterhalv och att storebror William Liw blir detsamma fast på andra kanten.
Däremot återstår att se var Ted Bergström får för roll.
– Han är en riktigt bra målgörare, så på något sätt måste vi sätta honom i de lägen där han kan göra mål, men om det blir som mittfältare eller anfallare vet jag inte. Det är samma sak med David Thorén, ska han vara mittfältare eller anfallare, frågar sig Esa Määttä.
Sirius har tränat ett tag på hockeyrink men är nu på stor plan i Relitahallen. Exakt var Sirius står för tillfället är alltså svårt att säga, men Mätätä tror sig veta en sak som har blivit bättre: spelarna är starkare.
– Det ska bli intressant att se vad som har hänt. Jag tror att killarna har blivit starkare, och när man blir starkare betyder det att skridskoåkningen blir bättre.
Resultatmässigt är lördagens match inte så viktig för Määttä.
– Det är viktigare att vi känner att prestationen är bra och att vi har en bra känsla efteråt.
Sirius har alla spelare tillgängliga utom möjligen Nisse Bergström som har skadekänning. Han tränade senast i måndags men fick känning i tisdags och klev av. Det är inte troligt att han spelar mot Tellus.
MATCHDAGS
Sirius–Tellus
Träningsmatch
Relitahallen 13.15 (lördag)