Man får backa 20 år eller mer för att hitta en så bra Siriusinsats mot Villa på bortaplan. Lagets ledning (2–1) efter de första 45 minuterna var i underkant sett till heta målchanser.
– Sirius var väldigt bra de första 45 minuterna. Vi fick ett viktigt mål till 1–2, ett skitmål, sade Villas Christoffer Edlund till elitserienlive.se efter matchen.
Siriustränaren Oskar Robertson fick se sitt lag göra en lika bra insats som mot Edsbyn i kvartsfinalen i fjol.
– Det hade inte varit orimligt med 0–3 efter första halvlek. Och så hade vi två lägen direkt i andra halvlek. Vi gav oss chansen och hittade ett sätt att spela som störde Villa. Nu ska de upp till oss och känna på det... Men det var ändå de missade målchanserna som gjorde att vi inte fick det där extra momentumet vi hade behövt, säger Robertson.
Sirius mötte Villa med offensiva åkningar ett högt försvarsspel när man fick möjlighet. Laget var synkat på ett sätt som vi såg under den förra säsongen, särskilt i slutspelet mot Edsbyn.
– Vi är jävl.. nöjda med vår insats och hur mycket vi lastade in – och tron på det vi gjorde ändå fram till 83:e minuten.
Det stod nämligen 3–2 till Villa när slutminuterna närmade sig. David Thorén hade en klockren ribbträff och Sirius jagade en kvittering mot detta stjärnlag, som förlorade en (!) match i serien.
– Vad ska jag säga om den ribbträffen? Det var surt så klart, säger Robertson.
När Sirius var på kvitteringsjakt kom baklängesmålen, som så ofta händer i bandy. Lite trötthet hos Sirius kanske också spelade in – och inte minst det röda kortet som Jimmy Jansson fick efter 78–79 minuter.
– Det kortet förstår jag inte riktigt, säger Robertson.
Att Villa gjorde fyra mål under slutminuterna påverkar inte kvartsfinalserien. Det är bara segrar som räknas, inte hur stora de blir. Nu blev det dock stora siffror, men speglar 7–2 90 minuters spel?
– Nej. Och den som säger det har inte sett matchen, säger Oskar Robertson.
Dock så gjorde Villa en mycket bra andra halvlek.
MATCHFAKTA
Kvartsfinal 1:5
Villa–Sirius 7–2 (1–2)
Målen: 0–1 (22) Jimmy Jansson, 0–2 (39) Albin Thomsen, 1–2 (45) Martin Andreasson, 2–2 (53) Tim Persson, 3–2 (69) Petter Björling, 4–2 (83) Christoffer Edlund, 5–2 (85) Felix Pherson, 6–2 (88) Tim Persson, 7–2 (90) Christoffer Edlund.
Publik: 2 739.