Det tog 13 matcher innan Victor Lundberg gjorde sitt första mål för säsongen. Sedan dess har han gjort tre mål på de fyra senaste matcherna.
Mot Frillesås inledde han målskyttet efter tio minuter då han sköt in en hörna.
– Det var skönt att göra mål, det har blivit några nu och det är kul att de trillar in. Det är kanske lite målform på gång men framför allt var det en riktigt skön seger. Tabellen är väldigt jämn så vi behöver poäng, säger Victor Lundberg.
Två mål på tre lyckominuter i mitten av första halvleken utökade Sirius ledning och gjorde att de ledde med 3–0 i halvtid.
Efter pausen satte Frillesås mer fart framåt men på nya lyckominuter gjorde Sirius återigen två mål på kort tid. Först satte Jimi Heinonen sin andra fullträff på en hörna och fem minuter efter det gjorde Teemu Määttä 5–0.
– När vi hade skärpan uppe i passningsspelet hängde de inte med. Vi hade ett bra bollspel, defensiven funkade och vi gav de inte många lägen utan det blev en dag på kontoret till slut. Motståndarna får alltid något läge men matchen var aldrig i fara, säger Victor Lundberg.
I mitten av andra halvleken skapade Frillesås flera heta lägen men Anton Andersson stod i vägen och räddade samtliga försök.
Det här var hans första hållna nolla i elitserien och andra gången den här säsongen som Sirius nollade Frillesås.
– Vi gjorde det bra defensivt och det var coolt att hålla nollan för första gången i elitserien. Det är en dag som jag kommer att minnas och det var en skön seger, säger Anton Andersson.
Därmed vann Sirius efter fyra raka förluster och tog viktiga poäng i jakten på slutspelsplats.
– Vi kontrollerade matchen från början till slut och gjorde en tillräckligt bra insats för att vinna. Vi slutade inte spela utan höll tempo och skapade lägen hela matchen ut även om vi ledde. Vi ville göra en riktigt bra prestation och få med oss resultatet och en bra känsla inför fortsättningen, säger Anton Andersson.
Hur ska du fira första hållna elitserienollan?
– Först ska jag in och hurra med grabbarna i omklädningsrummet. Sen blir det hem och bara ta det lugnt. Kanske kolla lite på matchen och se vad man gjorde egentligen, det blir nog inte så mycket firande.
Matchfakta
Sirius–Frillesås 5–0
(3–0)
Målen: 1–0 (10) Victor Lundberg, 2–0 (28) Samuel Heeger, 3–0 (30) Jimi Heinonen, 4–0 (50) Jimi Heinonen, 5–0 (55) Teemu Määttä. Publik: 848.