I förra veckan blev landslagsmålvakten Anton Andersson den förste spelaren i Sirius att förlänga sitt kontrakt – ett beslut som var enkelt för honom trots klubbens trassliga ekonomi.
– Jag har hjärtat i Sirius och jag älskar att dra på mig den blåsvarta tröjan. Jag tycker att den nya styrelsen har gjort ett väldigt bra jobb och vi har fått löpande information kring ekonomin och jag känner mig trygg med det, säger han.
Nu är det säsongsavslutning hemma mot Ljusdal, en match som UNT direktsänder.
Men Sirius har inte längre avgörandet i egna händer om man talar om tredjeplatsen. Den chansen försvann när Edsbyn gjorde 8–7 under slutsekunderna i tisdags. En förlust som tog hårt på Anton Andersson.
– Det kändes som att det var mitt fel att vi förlorade, säger han.
För att Sirius ska bli trea krävs följande: 1) Att Vetlanda slår Västerås (helst inte med stora siffror). 2) Att Sirius vinner mot Ljusdal med så stora siffror att målskillnaden blir bättre än Vetlandas. Just nu har Sirius 28 plusmål och Vetlanda 40.
– Ljusdal är helt avsågat och som spelare måste man tänka att det är möjligt trots att vi har haft svårt generellt att gå ifrån i matcher. Det är en tuff utmaning, säger Anton Andersson.
Det mesta talar för att Sirius ställs mot Västerås i en kvartsfinalserie i bäst av fem matcher. Om Sirius mot all förmodan blir trea talar det för att det blir Hammarby som blir motståndare.