Äntligen VM-säsong för Boistalangerna

Uppsala Bois har fått med två spelare i nästa säsongs F17-landslag. Målvakten Tova Korpås-Anfält samt Lina Alsén är de uttagna spelarna.

Uppsala Bois har fått med två spelare i nästa säsongs F17-landslag.

Uppsala Bois har fått med två spelare i nästa säsongs F17-landslag.

Foto: KENTA JÖNSSON/arkiv

Bandy2020-04-21 10:15

F17-landslagets förbundskaptener Lisa Ahlander och Linnéa Thored Bergkvist har nominerat en observationstrupp innehållande 28 spelare. 

Två av de uttagna spelarna kommer från Uppsala Bois. Tova Korpås är en av fyra uttagna målvakter och Lina Alsén är en av 23 uttagna utespelare. Duon var med i F17-landslaget även den gångna säsongen.

Det stora målet är F17-VM som är planerat att genomföras i Lidköping under februari 2021. 

– Äntligen är det dags för VM-säsong för F17. I vinter spelas VM på hemmaplan vilket ska bli otroligt roligt. Likt förra säsongen så kommer det fram många spännande och talangfulla spelare underifrån. Utstickande från tidigare säsonger är den stora konkurrensen som finns bland målvakter i år. De är inte bara många, utan de är otroligt duktiga med höga individuella kvalitéer, säger Lisa Ahlander i ett pressmeddelande.

På grund av coronavirusets spridning är det dock oklart hur säsongen fram till VM kommer att vara.

– I denna speciella tid, med en oviss framtid får vi försöka göra det bästa av situationen och hitta lösningar som vi vanligtvis inte är vana vid. Ekonomin drabbas hårt i dessa tider, så även för oss, vilket innebär att vi inte vet hur det kommer bli med läger, träffar och så vidare under säsongen som kommer, säger Linnéa Thored Bergkvist

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!