Det spelade inte så stor roll att Fyrisfjäderns Melker Zickerman Bexell förlorade sin sista elitmatch när lagkamraterna vann set efter set. Det stod 2–2 i matchen (bäst av sex matcher) när Victor Kauffmann hade 2–0 i set och mixedspelarna Moa Sjöö och Rasmus Espersen körde över Påvelundsparet i första set.
Det var guldkänsla bland de flesta på Fyrishovs läktare.
Men så tappade Kauffmann allt mot Påvelunds Gabriel Ulldahl. På banan intill spelade Sjöö och Espersen.
– Jag hörde på publiken att Victor (Kauffmann) var på väg att tappa ledningen, men det påverkade inte vårat spel, men visst, jag var fullt medveten om att vi måste vinna, säger Moa Sjöö, som snart kunde konstatera – trots att hon hade fullt upp med sitt spel – att Kauffmann förlorat.
Det var då som smällen kom...
Moa Sjöö och Rasmus Espersen ledde med 7–6 i det avgörandet setet, men plötsligt stoppade domaren spelet. Det blev vilda protester från Uppsalaspelarna. Många fattade inte vad som hände.
– Han dömde dubbelslag på Rasmus – och det tycker inte vi att det var. I stället för 8–6 till oss blev det 7–7. Vi hade momentum, så när det domslutet kom blev det jävligt tufft för oss, men vi försökte tänka positivt, säger Sjöö.
Men det hjälpte inte. Påvelund vann setet – och SM-guldet.
För Melker Zickerman Bexell blev det inget firande under sista kvällen/natten med gänget. Han slutar nämligen med badminton trots att han bara är 24 år. I stället siktar han på att bli – officer...
– Först tänker jag göra grundutbildningen på I21 i Östersund och sedan får vi se.
Men du ju är bara 24 år?
– Det är ett beslut som har växt fram. Hade jag haft chansen att bli bland de tjugo bästa i världen hade jag så klart inte slutat, men det är långt dit och det är tufft ekonomiskt. Går luren (mobilen) sönder så blir det stress direkt.
Han kom till Uppsala från Borlänge som 16-åring bara för att spela badminton. Han träffade sin flickvän i Uppsala och allt var på väg åt rätt håll.
– Men så blev jag dumpad och tänkte att det inte finns något som stoppar mig längre. Nu tar jag chansen, säger han och syftar på den kommande (?) yrkeskarriären som militär.
Men lite vemodigt var det ändå för Zickermann Bexell. Han hade gärna firat sin sista elitmatch med en seger. Fyrisfjädern var ju på väg mot ännu ett SM-guld.