I över tio år har Moa Sjöö och systern Tilda Sjöö varit ett stabilt dubbelpar i Fyrisfjädern med åtskilliga SM-guld på meritlistan. I fjol var paret 44:a på världsrankningen, den högsta placeringen någonsin.
Man skulle kunna gissa att badmintonlivet leker. Är man ens på topp vid 28 års ålder?
Men nu är allt över. Eller snart i alla fall. Bara ett sista stort mästerskap och ett par mindre tävlingar återstår. Sedan kommer Moa Sjöös racket att stoppas ned i en låda – för alltid. Det blir inget mer elitspel. Någon övertalning från Fyrisfjädern eller syrran Tilda kommer inte att förändra hennes beslut.
– Tidigare har det väl snarare varit att jag har övertalat mig själv att fortsätta. Jag har känt ganska länge att det har varit tufft med motivationen och glädjen. Glöden har slocknat lite. Jag har inte velat känna så här och har försökt att tvinga fram att inte sluta, särskilt nu när det har gått så bra för oss, säger Moa Sjöö.
Att vara elitspelare på den här nivån är krävande och tar mycket tid.
– Det kommer inte att bli bra om jag fortsätter att göra det halvdant när jag inte gillar min vardag.
Så huvudorsaken är att tiden inte räcker till?
– Framförallt är det vardagen med all träning som är tuff mentalt. Att pressa gränserna och fortsätta utmana mig själv, det som krävs, har försvunnit. Det känns som att jag inte bryr mig som tidigare och det är ett starkt tecken.
Nu blir det helt andra prioriteringar för Moa Sjöö.
– Det finns annat som jag vill göra i livet och den stressen har också tagit bort mycket av glädjen med badmintonlivet, säger Moa och nämner – apropå andra saker – att utbildning, resor och familj kommer att prioriteras.
– En av mina största drömmar i livet är att bli mamma, men jag skulle gärna hinna resa lite innan det. Och så studierna, säger en leende Moa och nämner att hon utbildar sig till gymnasielärare.
För syrran Tilda kommer det att bli en annorlunda tillvaro nu.
– Min plan är att jag ska fortsätta. Jag ska börja spela mer mixed är tanken. Sedan får jag se hur det blir med damdubbel, säger Tilda, som vann SM-guld i mixed tillsammans med sambon Filip Karlborg.
Om det blir en ny damdubbelpartner är lite oklart.
Just nu är systrarna Sjöö på EM i Danmark, där den första matchen spelas på tisdagen. Sedan återstår ett par mindre tävlingar innan det är slutspelet för det så framgångsrika dubbelparet.