Sista dagen av junior-EM blev intensiv för Edith Urell från Uppsala. Först spelade hon och Gustav Björkler final i mixeddubbel där de förlorade i två jämna set (19–21, 19–21) mot ett tyskt par.
Det var Sveriges första silver i mixeddubbel i tävlingen sedan 1993.
– Vi kom inte riktigt in i det spelet som vi ville medan de gjorde en bra taktisk match och vi gjorde några misstag som avgjorde. Jag är mest van vid att spela en kategori så efteråt var det lite svårt att ladda om till nästa match, säger Edith Urell.
Senare var det dags för nästa final för Edith Urell som i damsingeln ställdes mot Anastaiia Shapovalova från Ryssland.
Det blev en ytterst dramatisk och spännande final som avgjordes i tredje set där den ett år äldre ryskan vann med 22–20 efter att ha räddat en matchboll.
– Jag tog en liten ledning i tredje set och hade en matchboll men kunde tyvärr inte hålla i. Det kan inte bli så mycket jämnare än den matchen och det var surt att förlora även om jag är glad över silvret, säger Edith Urell.
Det var första gången sedan 1983 som Sverige hade en finalist i damsingel och Edith åker hem med två silvermedaljer.
I lagtävlingen tog sig Sverige till kvartsfinalen där man förlorade med 0–3 mot Danmark som senare vann turneringen.
– Jag åkte till Finland med förhoppning om att ta en medalj så det är kul att komma hem med två stycken. Det har varit många tävlingar som blivit inställda så det var kul att junior-EM blev av och att det gick bra, säger Edith Urell.