FrÄn kriget till trÀning i FyrisfjÀdern

Det som skulle bli en stor badmintonfest i Dnipro slutade i en katastrof. Samma dag, den 24 februari, inleddes Rysslands attack pĂ„ Ukraina. Flygplatser bombades. De som kunde försökte fly. Bland dem flera badmintonstjĂ€rnor – som hamnade i Uppsala.

De flydde frÄn kriget i Ukraina till Uppsala. Fr v: Dmytro Kazpanko, Mariia Kholodna, Elena Prus, Mikael Vyshnevyi, Volodja, son till Elena, Aleksii Titov och Larisa Griga frÄn FyrisfjÀdern. Bilden Àr tagen utanför badmintonhallen vid FyrisfjÀdern.

De flydde frÄn kriget i Ukraina till Uppsala. Fr v: Dmytro Kazpanko, Mariia Kholodna, Elena Prus, Mikael Vyshnevyi, Volodja, son till Elena, Aleksii Titov och Larisa Griga frÄn FyrisfjÀdern. Bilden Àr tagen utanför badmintonhallen vid FyrisfjÀdern.

Foto: HÄkan Lundh

Badminton2022-04-11 06:30

Elena Prus var som bÀst vÀrldsrankad 17:e i mixeddubbel och 49:a i singel.

NÀr den ryska attacken inleddes var hon och hennes man, Dmytro Kazpenko, i Dnipro, som Àr fjÀrde största stad i Ukraina, större Àn Göteborg, pÄ en badmintoncup. Det var den 24 februari.

Elena Prus förÀldrar och hennes lille son Volodja var kvar hemma i Charkiv, en miljonstad i östra Ukraina, nÀra den ryska grÀnsen. Charkiv attackerades tidigt under den ryska invasionen. Redan i början av mars uppgavs att staden terrorbombades.

Det var hÀrifrÄn, frÄn Charkiv, som Elena Prus och hennes man Dmytro Kazpenko fick ett telefonsamtal den 24 februari.

– PĂ„ morgonen fick jag veta det, att det Ă€r krig, sĂ€ger Elena Prus.

Granater som detonerar. I hemstaden. Miljoner tankar som far runt i huvudet. Kanske livsavgörande beslut som mÄste fattas blixtsnabbt. Lillpojken Volodja, som Àr i tioÄrsÄldern, satt mitt i bombernas Charkiv och Elena Prus förÀldrar ville först inte lÀmna sin stad.

MÄnga av Ukrainas flygplatser besköts. Det var kaotiskt.

– Vi tĂ€nkte direkt att vi mĂ„ste lĂ€mna landet, sĂ€ger Dmytro Kazpenko.

Det gick inte att sig frÄn Dnipro till Charkiv för att hÀmta sonen Volodja. I stÀllet fick man mötas pÄ halva vÀgen för att sedan Äka mot moldaviska grÀnsen. Elena Prus har en syster i Tyskland, och det var just Tyskland som var det första mÄlet med flykten frÄn kriget.

Tillsammans med juniorlandslagsspelarna Mariia Kholodna, Aleksii Titov och Mikael Vyshnevyi tog sig familjen över till Moldavien.

– Vi ville först ta oss till Tyskland och min syster och sedan fundera pĂ„ hur vi skulle göra, sĂ€ger Elena.

Fr v: Mikael Vyshnevyi, Dmytro Kazpenko, Volodja, Elena Prus (mamma till Volodja), Mariia Kholodna och Aleksii Titov.
Fr v: Mikael Vyshnevyi, Dmytro Kazpenko, Volodja, Elena Prus (mamma till Volodja), Mariia Kholodna och Aleksii Titov.

I Sverige fanns Larisa Griga, en av FyrisfjÀderns bÀsta spelare genom tiderna. Hon kom till Uppsala frÄn Ukraina 2008 för att spela badminton och har Ätskilliga SM-guld pÄ meritlistan. Efter avslutad elitkarriÀr blev hon kvar i Uppsala och jobbar numera Ät klubben.

Tillsammans med bland andra Elena Prus spelade Griga i Peking-OS 2008. De kÀnner alltsÄ varann vÀldigt bra, och det var dÀrför familjen och de tre landslagsspelarna kom till Uppsala.

– Hon (Elena) Ă€r en av mina bĂ€sta vĂ€nner, sĂ€ger Larisa Griga och vĂ€nder blicken mot Elena Prus, som verkar förstĂ„ precis vad som sĂ€gs trots att vi dĂ„ anvĂ€nder svenska.

Att lÀmna nÀra slÀkt och vÀnner för okÀnda destinationer utomlands samtidigt som ryska granater exploderar i tusental i sin hembygd mÄste vara en traumatisk kÀnsla som Àr svÄr att beskriva och definitivt nÄgot som fÄ svenskar kan sÀtta sig in i.

Men nÄgra tÄrar fÀlldes inte. I alla fall inte dÄ. Det fanns inte tid för sÄdana kÀnslor.

– Eftersom vi hade vĂ„r son med oss och tre juniorspelare mĂ„ste vi visa nĂ„gon form av ledarskap, sĂ€ger Elena Prus. Vi kunde inte visa oss ledsna eller deppiga, dĂ„ kunde alla kĂ€nna det och det var inte nĂ„got som vi behövde dĂ„. Vi skulle lösa det hĂ€r tillsammans.

Familjen har haft kontakt med slÀkten dÀr hemma dagligen, eller sÄ mycket det gÄr.

NÀr raketerna och granaterna haglade över Charkiv bestÀmde sig Àven Elenas förÀldrar att ta sig till Sverige och ska vara pÄ vÀg hit just nÀr detta skrivs.

Mikaels slÀkt Àr kvar hemma i Ukraina. Pappan strider för landet. Aleksiis förÀldrar har tagit sig till Tyskland medan Mariias slÀkt Àr kvar i Ukraina.

Badmintonsporten har hjÀlpt alla sex att skingra tankarna frÄn det hemska som pÄgÄr i hemlandet.

– Det Ă€r en himla tur att vi har badmintonen. Vi Ă€r sĂ„ tacksamma över att vara hĂ€r och att vi kan fortsĂ€tta att trĂ€na, dĂ„ kopplar man bort kriget för ett tag. Men det Ă€r klart att vi hela tiden tĂ€nker pĂ„ vad som hĂ€nder hemma, sĂ€ger Elena Prus.

Hur framtiden kommer att se ut Àr oklart. Larisa Griga sÀger att man jobbar pÄ att hitta ett familjehem till de tvÄ grabbarna, som Àr under 18 Är och som tillhör de absolut bÀsta juniorspelarna i Ukraina.

NÄgra hard feelings mot det ryska folket verkar de inte ha.

– Den ryska propagandan Ă€r sĂ„ stark att folket inte vet vad som hĂ€nder. Ryssland Ă€r en stark diktatur och de förstĂ„r inte hur man kan leva i ett demokratiskt land. Det ukrainska folket lever mer som man gör i övriga Europa och det skĂ€r i ögonen pĂ„ det ryska folket, sĂ€ger Dmytro Kazpenko.

Dagarna i Uppsala Àgnas mest Ät att trÀna badminton

I det hÀr fallet förbrödrar idrotten, som sÄ mÄnga gÄnger förr...

Blev mÀstare med Griga

ELENA PRUS

Ålder: 35 Ă„r.

Hemstad: Charkiv, i östra Ukraina.

Yrke: BadmintontrÀnare.

KarriÀr: Vann sin första internationella titel 2007 i RumÀnien och fortsatte med segrar i stora turneringar i bl a Slovakien och Sverige. 2008 blev hon ukrainsk mÀstare i dubbel tillsammans med Larisa Griga, som senare spelade mÄnga sÀsonger för FyrisfjÀdern och som representerade Ukraina i OS 2008.

VÀrldsrankning: Som högst 17:e i mixeddubbel tillsammans med Valeriy Atrashchenkov. I singel 49:a och i dubbel 33:a.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!