Vems svit bryts på Danelid?
FOTBOLL. Danmark har hittat en härlig formtopp i Norrettan och ståtar med tre raka segrar och hela 14 gjorda mål. - Vi har haft bra utdelning och spelat en fantastisk fotboll, säger tränaren Max Andersson inför lördagens möte på Danelid med lika formstarka Västerås.
Danmarks tränare Max Andersson (till vänster på bilden) har tvingats till en del förändringar inför mötet med Västerås.
Foto: Pontus Gyllensten/UNT-arkiv
Trots det fina spelet på sistone finns det lite orosmoln på den röda Danmarkshimlen.
- Vår trupp har blivit lite naggad i kanten och den känns aningen tunn just nu, säger Danmarkstränaren som på kort tid tappat Anna Torstensson till Fyris samtidigt som Maria Thuré aviserade att hon ska sluta. Lägg till att backen Malin Winberg har ett virus i kroppen som håller henne borta från fotbollen och mot Västerås saknas även Sofia Fors som är uttagen i flicklandslaget och kanske även Hanna Nordqvist som fick en smäll på vaden på onsdagsträningen.
- Det är i dagsläget oklart om Hanna kan spela, men där är Julia Almstedt redo att ersätta, säger Andersson.
På mittfältet så tar Mikaela Björklund Fors plats som balansspelare och Moa Mattsson flyttas in centralt. Jenny Jansson återkommer från start på yttermittfältet efter att suttit på bänken
i tre matcher.
- Jenny är mycket revanschsugen och hon har ju en härlig speed så det blir kul att se henne från start igen, säger Danmarkstränaren.
En annan spelare som är kul att se just nu är forwarden Caroline Lundberg som öser in mål och svarat för sju stycken på de senaste tre matcherna.
- Hon är glödhet för tillfället, säger Andersson och hoppas på fortsatt utdelning mot Västerås.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!