Våladamerna föll i första kvalmatchen

Det blev en tuff inledning för Östervålas damer i kvalet till division I, man förlorade med 2-1 (1-0) mot Sundsvalls DFF på lördagen.

Sport2004-10-03 13:32
Hemmalagets segermål kom efter en hörna i den 87:e minuten. Sundsvall kom att dominera kraftigt i den första halvleken och Östervåla kunde vara glada för att det bara stod 1-0 i paus. Redan efter tio minuter hade hemmalaget skapat tre hörnor, alla farliga och nära att resultera. Vid ett tillfälle räddade en försvarare på mållinjen, Sundsvall hade även en studsande boll i stolpens insida, samt en boll i ribban. I den 20:e minuten sprang så Elin Härén sig fri och slog bollen förbi Erika Larsson i Vålamålet.
Östervålas kvitteringsmål kom tolv minuter in i andra halvleken. Det var Mikaela Björklund som slog en hörna direkt i mål, det tredje hon gör på detta sätt den här säsongen. Vid ett par tillfällen var det sedan nära ett andra mål för Våla.
Sundsvall gjorde segermålet genom Ida Brännström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!