Tierp vände 0-2 till 3-2 i andra perioden, men i långa loppet rådde man inte på västmanlänningarna som i och med segern övertog serieledningen.
- Känner oss inte till freds med vår insats i kväll. Visserligen möter vi ett bra lag det skall man inte sticka under stolen med. Men samtidigt saknades den riktiga gnistan i laget och vi sköt även för få skott under matchen, sammanfattar Johan Viklund, assisterande tränare i Tierp
- Målvakten Richard Zeidlitz höll oss länge kvar i matchen trots att han ofta fick lite hjälp av sina lagkamrater.
Det blev enbart ett powerplay-mål i matchen som inte heller bjöd på speciellt många utvisningar. Martin Lind gav hemmalaget ledningen med 1-0 efter 7.49 i första perioden. Tierp åkte sedan på ett matchstraff i slutet av perioden som drabbade backen Johan Wallin. Anders Kimhag övertog Wallins backplats i fortsättningen. Kimhag gjorde även ett av målen i andra perioden. Övriga målskyttar var Tobias Berlin och Freddie Andersson.
- Tycker inte den situationen borde ha renderat i något matchstraff på Johan. Inget av lagen var inte heller speciellt nöjda med domarinsatsen. Mycket energi och frustation slösades i onödan på att behöva kommentera domsluten, menar Johan Viklund.