Stora framgångar för Uppsalatalanger
GYMNASTIK. Uppsalagymnasterna lyckades bra i fredagens tävlingar i trampolin. 15-åriga Louise Funseth knep både en bronsmedalj i JSM och en silvermedalj i damernas synkrontävling tillsammans med klubbkamraten Madeleine Stjernberg.
Uppsalatjejerna Madeleine Stjernberg och Louise Funseth glänste i trampolinen.
Foto: Jörgen Hagelqvist
Vid sidan av de två medaljerna hamnade Funseth femma i seniorklassen, en tävling som Madeleine Stjernberg stod över på grund av en tidigare skada. I junitävlingen slutade Stjernberg fyra.
Vann gjorde Emma Frost från V Frölunda TK, som också var den som tog hem damernas synkron tillsammans med systern Hannah. Vinstmarginalen upp till silvermedaljörerna från Uppsala GF var dock inte överdrivet stor.
Vad händer härnäst för er?
- Nästa helg är det internationell juniortävling i Herrljunga. I framtiden vill jag representera Sverige i stora mästerskap, säger Louise Funseth.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!