Stjärnorna samlas i Fyrishov

FOTBOLL. I morgon fylls Fyrishov med fotbollsstjärnor från förr när Sirius arrangerar Legends cup.– Det här kommer bli vansinnigt roligt. Vi vill bjuda alla fotbollsintresserade på en fest innan serierna kickar igång, säger Mats Karlström från Sirius fotboll.

Sport2012-01-27 12:00

Inomhusturneringen avgörs för andra året i Sirius regi. Nytt för den här gången är att cupen har utvidgats med ytterligare två lag, Örebro och IFK Göteborg.
– Vi kände att vi ville höja nivån ytterligare för att turneringen ska sätta sig, säger Mats Karlström och berättar att även Elfsborg var med på ett tidigt stadium, men har valt att hoppa av.

Flera kända profiler kommer till spel. Mest stjärnfyllt är utan tvekan IFK Göteborg med de gamla Champions league-kämparna Pontus Kåmark, Magnus Erlingmark, Stefan Rehn, Niklas Alexandersson, Kennet Andersson och Stefan Petersson. Även AIK har en imponerande trupp där Gary Sundgren, Andreas Andersson, Nebojsa Novakovic, Pascal Simpson och Thomas Bodström sticker ut.
– Jag tror att de äldre allsvenska spelarna mest tycker att det är kul och vara med och träffa sina gamla kompisar, sedan tror jag att de uppländska lagen (Sirius och ESK) känner lite mer prestige och vill klå upp de stora lagen, säger Mats Karlström som minns att Sirius vann turneringen i fjol.

Vilken match ser du själv mest fram emot?
– Många jag har pratat med tror på en final mellan Örebro och Göteborg, men personligen tycker jag att AIK ser starka ut. Matchen mellan dem och Djurgården får man inte missa.

Dessvärre har några spelare lämnat återbud. Bland annat kommer inte Djurgårdens Mattias Jonson och AIK:s Anders Limpar till spel.

Legends cup

I Legends cup (för fotbollsveteraner) deltar sju lag, IFK Göteborg, AIK, Hammarby, Örebro, Djurgården, Enköpings SK och Sirius. Turneringen avgörs i en serie där alla möter alla. De lag som slutar etta och tvåa möts i en avgörande final. Matchtiden är 1 x 12 minuter. Legends cup pågår mellan klockan 10.45–20.30 och inleds med en invigningsceremoni.
Utöver veteranturneringen kommer Sirius damlag att möta allsvenska Djurgården i en match, dessutom pågår en juniorturnering parallellt.
Några av profilerna (i urval): Dan Sahlin (Örebro), Kennet Andersson (IFK Göteborg). Olle Kullinger (Enköping), Markus Karlsson (Djurgården), Einar Brekkan (Sirius), Thomas Bodström (AIK), Andreas Hermansson (Hammarby).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!