FBC Uppsala fick inte igång sitt spel riktigt och Ödling är inte helt nöjd med sitt lag.
- Jag tycker vi är det bättre och tyngre laget men vi är inte riktigt på tårna och vi har mer att ge och skulle ha avgjort detta i ett tidigt skede, säger Ödling besviket.
Christoffer Carlsson gav FBC den viktiga ledningen i början på andra perioden men Huddinge vände till 2-1 innan paus. Henrik Esbjörnsson satte dit kvitteringen redan efter 30 sekunder i sista perioden och FBC var klart på gång. Men det sista lilla saknades och man fick inte utdelning.
- Det är sorgligt att vi inte tar vara på läget, vi är inte tillräckligt fokuserade, säger Ödling som sedan tvingades att bevittna det snöpliga segermålet i sudden death.
Tur i oturen så gick övriga resultat FBC:s väg och man knappade in en poäng på lagen ovanför strecket.
- Vi kommer att klara det här, vi har ett alldeles för bra lag för att åka ur, jag är inte orolig vi behöver bara få alla bitarna på plats, säger FBC-tränaren.