F19-landslagsspelaren Fanny Andersson har skrivit på ett två-årskontrakt. För Nordström och Eriksson handlar det om en förlängning med en säsong.
– Det är viktiga spelare alla tre. Det betyder att vi även i fortsättning kan ha en stark uppländsk prägel på laget, säger Sirius sportchef Gunnar Källsten som hoppas ha klart med resten av spelartruppen innan årsskiftet.
I övrigt är det muntligen klart att den här säsongens tränarduo Mats Wolgers och Torbjörn Strandberg fortsätter över 2013, liksom Gunnar Källsten i sportchefsrollen.
– Men vi har lite detaljer kvar att lösa då vi kommer att utöka träningsdosen nästa år. Vi kommer införa träningar på morgnarna för att vi måste anpassa oss till den elitförening vi vill vara. Det kräver en helt annan planering med jobb och annat, säger Källsten.