Säkerhetsarbetet inför matchen är redan i gång – och i går, lördag, var staketet till bortaklacksektionen på plats.
– Polisen har sagt att Hammarby kommer att komma med runt 500 supportrar från Stockholm, men jag tror att det kan bli uppåt tusen, säger Nohr som har reserverat delar av långsidan mot Akademiska till Stockholmslaget.
– Vi kommer att behöva sätta in 12–16 extra vakter och kommer att ha ett 30-tal poliser i närheten för att garantera säkerheten, fortsätter klubbchefen.
Hur mycket plus kan ni göra på den här matchen ekonomiskt?
– Om det kommer en tre, fyra tusen så blir det ett par hundra tusen i överskott. Det är mycket välkommet och är inga pengar som vi hade räknat med inför säsongen.
Sirius hoppas på 4 000 mot Bajen
FOTBOLL. Sirius klubbchef Per Nohr hoppas på en publiksiffra på mellan 3 000–4 000 åskådare när superettanlaget Hammarby kommer till Studenternas på torsdag i svenska cupens andra omgång.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!