Robert Nordmark tror på seger

Petter Sandberg är det enda frågetecknet inför kvällens toppmatch mellan Almtuna och Rögle.- Annars är det samma lag som senast, säger tränaren Robert Nordmark, som är övertygad om att Almtuna kan vinna - om man spelar som mot Björklöven.

Foto:

Sport2006-10-22 19:35
- Vi har stor chans att ta tre poäng. Det blir en kul värdmätare för oss, säger Nordmark.
Rögle är seriens bästa lag hittills. Världsbacken Kenny Jönsson har spelat bara en match på grund av en skada, men ändå har Rögle tagit åtta raka segrar.
Jönsson kommer inte att spela i kväll heller. Däremot får publiken se honom i båset där han tillfälligt assisterar succétränaren Bobo Simensen.
Robert Nordmark har klart för sig hur Rögle spelar, men huvuduppgiften är inte att fokusera på motståndaren utan på sitt eget spel.
- Ja, absolut. Vi måste tänka på vad vi gör och jobba hårt med detaljerna i spelet. Mot Leksand och mot Björklöven fungerade det bra och då vann vi, säger Robert.
Rögle har respekt för Almtuna, den saken är klar. Supportrarna talar om en "mycket svår bortamatch" och tränaren Bobo Simensen tror att kvällens match blir svårare än den mot Södertälje på bortaplan på onsdag.
- Almtuna är under vissa stunder bättre än Södertälje, sade Simensen till UNT i torsdags.
Räkna med samma Almtunauppställning som i onsdags mot Arboga då laget vann med 4-3. En uddamålsseger i Arboga ger väl inte Ais-motståndarna skrämselhicka, men faktum är att Arboga nollat både Nyköping (2-0) och Växjö (3-0) på hemmaplan.
Uppsalapubliken får stifta bekantskap med en före detta Almtunaspelare i kvällens match. Backen Samuel Beckstrand (som varit "jättebra" enligt Simensen) spelar numera i Rögle.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!