Propulsion, tränad på Furuby Gård av Daniel Rédén, imponerade stort redan i försöksheatet då hästen tog sig vidare genom en tredjeplats, trots att han fick tillbringa hela loppet i tredjespår.
Elitloppet är normalt en publikfest med tiotusentals åskådare, men i år avgjordes travklassikern inför tomma läktare på grund av coronakrisen. Hästägarna var också helt utestängda, och de enda personer som fick vistas på stallbacksområdet var tränare, kuskar, hästskötare samt funktionärer.
På grund av pandemin var det för första gången under 2000-talet bara fem hästar med utländska tränare som kom till start i Elitloppet. Sex av de åtta finalhästarna tillhörde också svenska tränare och Daniel Redén fick med alla sina tre bidrag – Propulsion, Missle Hill och Sorbet – i finalheatet.