Nathalie Larsson slipar OS-formen

SKYTTE. Det var landslagstest på skjutbanan i Ekebyboda, något som passade Nathalie Larsson.- Inte för att jag behöver vara orolig för en plats i landslaget utan för att det är en bra chans att slipa på OS-formen, säger skyttedrottningen som är Lövstabruks och hela Upplands medaljhopp i Peking.

Foto: Patrik Lundin

Sport2008-05-18 16:35
Det är kyligt och blåsigt. Vinden riktigt tar tag i vissa duvor till skyttarnas irritation. Men mitt bland alla män i övre medelåldern står en lugn och samlad Nathalie Larsson.
- Det här är en bra tävling för mig men det stora testet blir världscuptävlingen i Belgrad i midsommar, säger OS-skytten som redan varit på plats i Kina för att förbereda sig och samtidigt gjorde bra resultat på för-OS.
- Jag blev fyra och sköt 94 av 100. Hon som vann sköt 97 och har jag en bra dag så siktar jag på att ta mig till final.

Och besöket i Kina lovade gott. Larsson imponerades över skytteanläggningen som ligger bara 30 minuters resa från OS-byn och har redan upplägget klart för sig. Men vissa frågetecken återstår.
- Nu åt vi på hotell men man ska ha klart för sig att det är skillnad på vår "kinamat" och den kinamat man äter där. Sedan var de inte så bra på engelska så man får ha ett kort med olika översättningar och peka och visa vad man menar.
Larsson reser med landslagstruppen och sin personliga coach och förbundskapten Anders Dicksson 1 augusti. Två veckor senare börjar allvaret.
- Det kommer bli över 30 grader varmt men det ska inte störa oss. Vi skjuter EM på Cypern i juli och då kommer det vara upp mot 40 grader.
Några OS-medaljer vill hon inte lova trots att det sett bra ut och alla vet att Larsson har kapacitet för en topplacering.
- Det är väl inget att snacka om att vi har haft sikte på OS länge. Målet är att ta sig till final. Det bästa som kunde hända var att hon blev fyra på för-OS och inte får en massa press på sig från media. Vi är fokuserade och tror stenhårt på det här, förklarade Dicksson som inte är det minsta orolig.
- Det enda hon behöver nu är fler tävlingar, sedan är vi redo.

För några större bekymmer blev det inte vid tävlingarna i Uppsala. Larsson var bäst av alla, inräknat herrar och juniorer. Med 72 träff visade hon nästan samma klass som vid dam-SM förra året då han satte rekord med 99 av 100 träff.
Nu väntar lite välbehövlig vila innan tävlandet sätter fart igen.
När det gäller debatten om de nya lerduvorna i Kina är inte Larsson orolig.
- När det gäller skeet är vi inte lika känsliga för de nya duvorna dessutom har arrangörerna lovat att göra dem mjukare till OS så det är inget som påverkar mig.
Inget kan rubba Upplands stora OS-hopp som bevisligen klarar av att tävla i kyla och nu har att se fram emot ett helt annat klimat.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!