Millingers segertåg fortsätter

ORIENTERING. OK Linné fortsätter att dominera. När den tredje deltävlingen i elitserien avgjordes utanför Finspång tog Mattias Millinger tog sin andra seger. Linné hade fyra löpare bland de åtta bästa och visade att man har den bredaste herrtruppen i Sverige.

Foto: Fredrik Sundin

Sport2009-04-25 21:47
När Mattias Millinger vann elitseriepremiären i Höör i Skåne för ett par veckor sedan var det kortdistans.
- Det är lite fjolligt, säger Millinger med ett skratt.
I Finspång i går var det långdistans - 16 kilometer.
- Det smäller lite högre. Det är ju långdistans som jag satsar på. Men segern i Höör var kul den också, det var jaktstart då och det är alltid kul att springa ifrån motståndarna, konstaterar en supernöjd Millinger, som ingick i Linnés bronslag på Tiomila förra helgen.

Millinger hade greppet om tävlingen redan från start. Han ledde vid alla radiokontroller och vid varvningen inne på målområdet (efter 10 km) hade han 50 sekunders försprång.
- Det kändes riktigt bra, säger han.
Blev du taggad av ledningen eller blev du nervös?
- Jag blev bara mer fokuserad. Jag visste att jag skulle vinna om jag fortsatte i samma tempo, så det kändes bra, säger Millinger på telefon från Finspång.
Terräningen i östgötska Finspång skiljer sig rejält från Skåneskogen där både premiären av elitserien och Tiomila avgjordes. Men sådant tycktes inte bekomma Mattias Millinger - han skulle väl vinna en långdistans i både Alperna och i Sahara just nu.

- Terrängen är detaljfattig med mycket branter och stenar. Det är lätt att komma fel in till kontrollerna när det kanske är flera liknande branter att välja mellan. Men jag gick rakt på hela tiden, säger Millinger.
På fjärde plats kom Mats Troeng, på femte Henrik Löfås och på åttonde Jan Troeng.
I damklassen visade Thors Gunilla Svärd att hon har mycket kvar att ge. Hon blev slagen av segraren Helena Jansson med nästan tio minuter, men alla fick storstryk av henne. Svärd sprang in på en elfteplats. Lite bättre, på nionde, kom klubbkompisen Annica Gustafsson.
Sofie Johansson från Linné blev slagen av Gustafsson med dryga fyra minuter.
Tredje deltävlingen i elitserien
Herrar: 1) Mattias Millinger, Linné, 1.36,00, 4) Mats Troeng, Linné, 1.38,38, 5) Henrik Löfås, Linné, 1.40,24, 8) Jan Troeng, Linné, 1.41,49.
Damer: 1) Helena Jansson, IF Hagen, 1.11,50, 9) Annica Gustafsson, Thor, 1.21,03, 11) Gunilla Svärd, Thor, 1.21,36, 14) Sofie Johansson, Linné, 1.25,16
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!