Målmaskin lämnar Månkarbo för Skutskär

Nykomlingen Skutskärs IF FK satsar för att hålla sig kvar i division I och har gjort klart med sju nya spelare inför säsongen. "Långsiktiga målet är att etablera oss i ettan", säger tränaren Ewa Andersson.

Två av Skutskärs nyförvärv inför säsongen: Linnea Evertsson (Tierp) och målmaskinen Therese Söderlind (Månkarbo).

Två av Skutskärs nyförvärv inför säsongen: Linnea Evertsson (Tierp) och målmaskinen Therese Söderlind (Månkarbo).

Foto: MARCUS LARSSON

Sport2021-01-25 10:52

Skutskär svarade för en stark fjolårssäsong och vann division II och var obesegrade i enkelserien och vräkte in hela 42 mål och tog alltså steget upp i division I. Nu är planen att etablera sig i den högre serien och man gör det med ny tränare och en hel del nya spelare. 

– Målet var inte att gå upp redan förra säsongen men nu gjorde vi det och det långsiktiga målet är att etablera oss i ettan, säger stränaren Ewa Andersson som ledde laget till ettan och kommande säsong delar tränaransvaret med Marcus Larsson som närmast kommer från Elitettan och Sandviken. 

På spelarsidan har det hänt en hel del och sju nya spelare är klara och dessutom tre uppflyttade juniorer i A-truppen.

– Vi visste att vi behövde förstärka för att klara oss i ettan. 

Dom nya spelarna är målmaskinen Therese Söderlind från Månkarbo som gjort hela 119 mål på sex säsonger i trean, Linnea Evertsson (Tierp), Melinda och Felizia Edström (Gefle), Cornelia Lennartsson, Klara Hellström (Hille) och Clara Sjölund (Ljusdal)

– De nya spelarna har bra inställning och har spelat högre upp. Vi ska nu ta det steg för steg och försöka hålla oss kvar, säger Ewa Andersson, som är stolt över Skutskärs jobb på damsidan. 

– Vi har en väldigt bra dam- och flickverksamhet med många spelare och det ska vi fortsätta jobba på och spelarna ska känna att man kan stanna i Skutskär och utvecklas som spelare.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!