Leksand numret för stort för Almtuna

ISHOCKEY. – Vi hade lite tur, men tur förtjänar man, säger Niklas Eriksson, assisterande tränare i Leksand efter 4–2-segern hemma mot Almtuna.Det var en match som kunde ha slutat hur som helst. Men toppen vinner oftast mot botten i sådana här matcher …

Daniel Hermansson åker och byter efter att Leksand gjort 2-1.

Daniel Hermansson åker och byter efter att Leksand gjort 2-1.

Foto: Pic-Agency

Sport2011-11-18 21:15

Videon är inte längre tillgänglig

Almtunatränaren Johan Silfwerfplatz var förstås besviken efteråt. Det är poängen som räknas, men han var ändå nöjd med lagets insats.
– Jag trodde att vi skulle vinna inför den tredje perioden. Det kändes så. Vi hade momentum, säger Silfwerplatz, som i stället fick se Leksand göra 3–2 på ett lite turligt sätt.
– Det är som Johan säger, den här matchen kunde lika gärna Almtuna ha vunnit, konstaterar Niklas Eriksson, som inte tyckte att Leksand gjorde någon bra match – tvärtom.

Almtuna är som bekant i en svår situation i tabellen. Laget har väldigt svårt att göra mål. Så också mot Leksand i går. Almtuna hade nämligen mängder av chanser.
Leksand gjorde 1–0 i den första perioden, som blev jämn spelmässigt.
– Vi började första tio minuterna mycket bra med tanke på att det var bortamatch och att vi mötte ett mycket bra lag. Vi hittade snabba lösningar ut ur egen zon och kom även till anfall. Tyvärr var vi alldeles för slarviga vid deras ledningsmål, säger Silfwerplatz.

Ett lag utan självförtroende – som Almtuna – behöver få första målet för att få energi. Nu fick man inte ens det andra målet. Det blev nämligen 2–0 i Almtunas powerplay – ett knäckande mål skulle man kunna tro.
– Det var hängskallar ett litet tag, men jag tycker att vi kom tillbaka och lyfte oss rejält, säger Johan Silfwerplatz.

När Leksand fick chansen i spel fem mot tre i 58 sekunder (och sedan fem mot fyra i ytterligare tre minuter) kom målet – för Almtuna … Det var Johan Berggren som kontrade, åkte ifrån bevakningen och lyfte in pucken i nättaket fri med Erik Hanses.
– Det målet lyfte oss ytterligare, säger Silfwerplatz.

Niklas Eriksson var inte nöjd med Leksands insats i fem mot tre. Inte ett enda skott på mål under de 58 sekunderna. Det är förstås under all kritik.
– Vi gjorde ingen jätteprestation överhuvudtaget, men då är det en styrka att ta tre poäng, säger han.
I slutet av den andra perioden spelade Almtuna i powerplay och Fredrik Vestberg gjorde matchens snyggaste mål när han tog några skär in mot kassen och satte pucken hårt i krysset.
– Det var bra moral i laget, att komma tillbaka efter underläge med 2–0 borta mot Leksand är starkt. Det kändes som om vi hade matchen i det läget, säger Silfwerplatz.

Men redan i början av den sista perioden kom det för Almtuna så ödesdigra 3–2-målet.
Det var Jacob Blomqvist som var sist på pucken, men det var egentligen ingen målchans. Almtuna hade pucken i egen zon, men drällde med den och så blev det något ihopslag mitt i zonen och så plötsligt låg den i mål bakom Christian Engstrand.
– Efter 3–2 blev Leksand lite hetare än oss, erkänner Silfwerplatz.

Om trean var tung så var fyran blytung. Almtuna åkte på en tvåa för sex man på planen och i det följade powerplayspelet gjorde Leksand 4–2.
– Det var spiken, säger Sifwerplatz.
Visserligen spelade Almtuna fem mot tre (och sex mot fem) i slutminuterna, men det var aldrig någon fara på taket för Leksand.

I Almtuna saknades kanadensaren Tyler Roeszler som inte hann få klart med arbetstillståndet.
16-årige Robin Press gjorde debut med den äran. Han hade ett friläge i andra perioden.
– Han blev nog nästan chockad när han blev fri (pucken fick han gratis av en leksning) och försökte göra en dragning mellan benen. Han gjorde en jättebra debut, säger Silfwerplatz.

Bäst i Almtuna – och på hela planen var dock Fredrik Vestberg. Han ägde isen.
Sammanfattningsvis: Almtuna gjorde en bra match mot serietrean. Något annat vore att ljuga.

Matchfakta

Leksand–Almtuna 4–2
(1–0, 1–2, 2–0)
Målen:
1–0 Michael Raffl, 2–0 Jon Knuts, 2–1 Johan Berggren, 2–2 Fredrik Vestberg, 3–2 Jacob Blomqvist, 4–2 Johan Ryno. Skott på mål: 32–25 Utvisningsminuter: 12–8 Publik: 3 429

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!