Den 33-Äriga Charlotte Kalla har tagit medalj i sex raka VM, men har inte alls haft den sÀsong och de förberedelser som hon hade hoppats pÄ. Det var dÀrför osÀkert om hon ens skulle fÄ plats i VM-truppen.
Men Kalla Àr uttagen som en av Ätta damÄkare.
ââJag kan förstĂ„ att folk undrar, hon gjorde ingen bra helg i Falun. Men vi vet vad Charlotte kan nĂ€r hon Ă€r som bĂ€st, sĂ€ger landslagschefen Anders Byström pĂ„ en presstrĂ€ff.
ââSedan Ă€r hon viktig ur erfarenhetssynpunkt för de yngre som inte varit pĂ„ ett VM tidigare, som Linn Svahn till exempel. Det kan betyda mycket att ha en sĂ„dan person med i gruppen.
Sjuk i covid-19
Kalla blev sjuk i covid-19 i höstas och missade dÀrför inledningen av sÀsongen. Comebacken i tÀvlingsspÄren har sedan varit svajig. Första vÀrldscuploppet, i Lahtis för tre veckor sedan, blev lyckat och Kalla slog till med en sjundeplats i skiathlon.
Men i Falun helgen dĂ€rpĂ„ blev hon bara 48:a i masstarten â ett av karriĂ€rens sĂ€msta vĂ€rldscupresultat â efter att ha störts av ryggproblem. Nu Ă€r skavankerna borta, och hon kan Ă„ter trĂ€na för fullt.
ââDet Ă€r hĂ€ftigt att tĂ€nka tillbaka pĂ„ vilken belastning jag kunde ha för en dryg vecka sedan och vilken status jag Ă€r i nu. Det kĂ€nns jĂ€ttejĂ€ttehĂ€rligt att fĂ„ dra ivĂ€g med övriga gĂ€nget pĂ„ precamp till SaxnĂ€s snart, sĂ€ger Kalla till SVT.
NÄgon oro specifikt för att inte fÄ plats i VM-truppen har hon inte kÀnt.
ââDet har mer varit en kamp mot klockan för om jag Ă€r redo att belasta kroppen. Efter Falun har jag kĂ€nt mig lite oroad för vart det skulle ta vĂ€gen med ryggen. Men vĂ€ldigt snabbt fick jag Ă€ndĂ„ positiva besked. Det har mer varit en oro för om kroppen ska palla trĂ€ning Ă€n om jag ska bli uttagen eller inte. För om jag inte Ă€r hel och inte kan gör mig sjĂ€lv rĂ€ttvisa, dĂ„ har jag inte pĂ„ ett VM att göra heller.
Positiva signaler
Vilka distanser som veteranen blir aktuell för ÄterstÄr att se, enligt Anders Byström. SjÀlv ser Kalla fram emot sÀrskilt en distans.
ââJag skulle vilja tĂ€vla sĂ„ mycket som möjligt, men det Ă€r inte min uppgift att ta ut laget. Men skiathlon kĂ€nns ju lockande med tanke pĂ„ kĂ€nslan som var i Lahtis, och att jag nĂ€r VM startar kommer ha hunnit fĂ„ ytterligare tid sedan covid, sĂ€ger Kalla.
Ăven för andra Ă„kare, som Linn Svahn, som har problem med en axel, och Frida Karlsson, som haft en tung start pĂ„ 2021 och som valde att stĂ„ över veckans SM-tĂ€vlingar, ser det bĂ€ttre ut igen.
ââFrida trĂ€nar pĂ„ bra och har fĂ„tt vila upp sig lite efter det som var i Falun. Men vi ska inte sĂ€tta för höga krav pĂ„ henne heller, hon Ă€r fortfarande vĂ€ldigt ung och har mycket kvar av sin karriĂ€r, sĂ€ger Byström.
Inga herrmedaljer senast
I övrigt Àr det en VM-trupp utan större överraskningar och dÀr Äkare som Linn Svahn, Frida Karlsson och Ebba Andersson Àr de största medaljhoppen pÄ förhand. Mest osÀkert var vilken Äkare som skulle ta den sista sprintplatsen pÄ damsidan, och valet föll pÄ Johanna Hagström före bland andra nyblivna svenska mÀstaren Anna Dyvik.
ââDet Ă€r just toppnivĂ„n som hon visar internationellt. Hon har en pallplats frĂ„n Ulricehamn och hon var fyra i Falun, pĂ„ de fĂ„ chanser som hon har fĂ„tt. Vi tror att hon har den toppnivĂ„ som krĂ€vs för att kunna vara en medaljkandidat i VM, sĂ€ger Anders Byström om Hagström.
Det svenska herrlaget bestÄr av nio Äkare, varav en Àr Calle Halfvarsson som finns med trots en tung sÀsong. PÄ VM i Seefeld 2019 blev det inte en enda herrmedalj, men nu hoppas Byström pÄ bland andra Oskar Svensson i sprint.
ââVi har inget uttalat medaljmĂ„l men vi har medaljchanser i egentligen varje damlopp. Och jag hoppas ocksĂ„ att vi kan hugga pĂ„ medalj pĂ„ herrsidan. Det hade vi ingen i Seefeld, det finns möjlighet till det bĂ„de i stafett, i sprint och i teamsprint, sĂ€ger Anders Byström.