Intern kritik mot Almtunas rutiner

ISHOCKEY. Skade- och sjukdomsläget i Almtuna är akut. Nu är även backlånet Eric Norin skadad efter att ha fått en puck på foten mot Tingsryd.Dessutom höjs röster för att förändra rutinerna för de långa bortaresorna.

Sport2011-10-13 22:24

Det var många trötta ben i Almtunas lag i matchen mot Tingsryd – och detta efter bara några minuters spel. Almtuna kom till Dackehallen vid halvsextiden direkt efter en över sju timmar lång bussresa från Uppsala.
Men nu ska rutinerna förändras.
– Vi kommer att åka tidigare från Uppsala så att vi får chansen att ta en promenad och skaka av oss den långa resan. Det kommer vi att göra redan mot Oskarshamn i nästa vecka, säger tränaren Bobo Simensen.

Att åka dagen
innan är förstås ännu bättre – men det kostar mycket pengar, säkert minst 25 000 kronor för varje lång bortaresa.
– Vi har gjort ett medvetet val och breddat truppen i stället för att åka till bortamatcherna dagen innan, säger sportchefen Martin Öhrstedt.

Tycker du att det valet fortfarande är rätt?
– Ja, det tycker jag. Det är klart att vi hade kunnat haft färre spelare i truppen och fått pengar till övernattningar, men nu har vi valt det här och det tycker jag är riktigt, säger Martin Öhrstedt och fortsätter:
– Jag kan inte se någon större skillnad i att åka samma dag eller dagen innan. Det är en dålig ursäkt att skylla på det. Jag har själv varit med när vi har vunnit efter långa bortaresor både som spelare och ledare och som inte alls har påverkat spelarna på något avgörande sätt, säger Martin Öhrstedt.

Men om du skulle få extra pengar till övernattningar?
– Det skulle givetvis inte skada att åka dagen innan.

Hur ser du på skadeläget? Åtta spelare borta mot Tinsgryd.
– Det är naturligtvis inte bra.

Varför plockade ni inte in någon junior till Tingsrydsmatchen, exempelvis Victor Aronsson som är back och som har varit med och tränat med a-laget?

– Han är tyvärr skadad. Dessutom var det vissa saker som kom väldigt sent, säger Öhrstedt och syftar bland annat på Williams Walléns fingerskada och Henrik Nilssons ögoninflammation.

Känner du någon oro med tanke på alla skador och att Leksand väntar på lördag och sedan fyra raka bortamatcher?
– Nej, det tycker jag inte. Serien är lång så det finns ingen anledning till oro i det här läget, säger Öhrstedt.

Mot Leksand återkommer
förmodligen Fredrik Vestberg. Möjligen kan Mattias Guter också spela. Almtuna hade träningsledigt i går, torsdag, och därför är statusen på de skadade spelarna lite osäker.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!