Hannes Öhman hoppas på AIK

Det mesta tyder på att Storvreta ställs mot AIK i semifinalen. Hannes Öhman håller tummarna.- Vi får hoppas det. Skulle vi få dem är det bara att tacka och ta emot, det kan i så fall bli fantastiska publikfester, säger han.

Sport2009-03-21 20:33
Och det är inte bara chanserna till storpublik i Fyrishov och Solnahallen som lockar. Storvreta har - minst sagt - fin statistik på Solnalaget den här säsongen. Tre raka segrar har det blivit. Den första togs tidigt på säsongen i ligacupens gruppspel. Sedan har det blivit ytterligare två i serien.
- Men de (AIK) är ett slutspelslag och det blir ett helt nytt spel nu, säger tränaren Stefan Forsman.
Eftersom att Storvreta avgjorde kvartsfinalserien redan efter tre matcher får de nu drygt en veckas vila innan semifinalspelet dra i gång nästa måndag.
- Man får bara vara glad ett kort tag. Vi skrattar lite grann nu på vägen hem i bussen och i morgon, men sedan börjar vi ladda om igen på måndag, säger tränaren Stefan Forsman.


Dalen-Storvreta 2-7
Första: 2-0
Andra: 0-6
Tredje: 0-1
Skott: 30-22
Utv.min: 2-4
Publik: 1 217
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!