Guld till Ryner och Olsson

BANGOLF. Uppsalas rutinerade bangolfduo Karin Olsson och Carl-Johan Ryner hade en lyckad helg och blev båda svenska mästare då inomhus-SM avgjordes i Eskilstuna.

Sport2013-12-01 19:21

Olsson blev dubbel SM-guldvinnare då hon vann både Slagspelet och Cupspelet. Ryner fick nöja sig med Slagspelsguldet.
– Jag spelade riktigt bra i slagspelet och det var nog en av mina bättre tävlingar någonsin, säger Ryner som var helt överlägsen och nu tog sitt nionde SM-guld.

I Cupspelet blev dock snabbt respass redan i Åttondelen mot Örebros Lennart Jansson.
– Vi spelade båda riktigt bra men Lennart var lite bättre, säger Ryner.

Karin Olsson vann båda sina guld efter stor dramatik. I slagspelet hade hon en stor ledning inför sista varvet men tappade och det blev hårt till slut men hon visade kyla och kunde avgöra på slutet. I cupfinalen mot Gullbergsbros Bernice Thors blev det en rafflande avslutning där Thors ledde med en banvinst när två banor återstod. Då sviktade nerverna på utmanaren och Olsson kunde vända och vinna de två sista banorna och lägga ännu ett guld till sin stora samling.
– Vet faktiskt inte hur många SM-guld hon har, säger en smått imponerad Ryner om sin klubbkompis.

Uppsalas Eric Bohlin blev sexa i herrjuniorklassen och Sandra Bengtson missade kvalet i damklassen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!