Han har utvecklats till en av Uppsalas främsta spelare i ligan och för att ta nästa steg i karriären har Anton Gaddefors länge varit tydlig.
- Målet har varit att slå sig in i landslaget och spela utomlands. Nu har jag varit med på landslagslägret och hoppas sedan få spela EM-kvalet.
När herrlandslaget på fredag reser till Estland för träningslandskamper mot Estland och Lettland, gör man det med tre debutanter. Det är förutom Anton Gaddefors, Anton Saks (Norrköping) och Erkan Inan (free agent) som får chansen när förbundskapten Brad Dean väljer att lämna veteranerna Mats Levin, Martin Ringström och Micke Lindquist hemma.
Men laget som ska försöka spela Sverige till EM blir klart först efter nästa läger som äger rum i Norrköping och sedan i Holland.
- Nu gäller det att visa att man vill vara med och för min del är det bara att börja om som rookie och bära vatten men visst siktar jag på att spela EM-kval, fortsätter Gaddefors.
Just nu kör han två pass om dagen för att inte bara slå sig in på allvar i landslaget utan även kunna visa upp sig i ett EM-kval och på så sätt ta nästa steg utomlands redan kommande säsong.
- Jag har inte stängt några dörrar än och ärligt talat vet jag inte var jag kommer att spela men det vore kul att hamna i en liga som är bättre än den svensk men där jag också kan få speltid och utvecklas ännu mer.
Vad krävs för att ta en plats i landslaget då?
- Det handlar väl om att anpassa sig till spelet, ta chansen när man får den men framför allt spela bra försvar och stämpla i skotten.