Fyrisfjädern övertygade i Jin Long Fus debut

BADMINTON. 22-årige kinesen Jin Long Fu landade i Sverige i söndags kväll och drygt ett dygn sen are hade han vunnit sin första match för Fyrisfjädern, som slog Team Väst med 7–0.

Jin Long Fu vann sin match med 2-0.

Jin Long Fu vann sin match med 2-0.

Foto: Staffan Claesson

Sport2012-10-15 20:45

Jin Long Fu är rankad som nummer 12 i Kina, som är världens bästa badmintonland, och kan vara den bästa utländska spelaren i elitserien någonsin. Han fick visserligen kämpa litegrann för att slå Sverigetvåan Gabriel Ulldahl i två raka set, men det var inget snack om vem som var bäst av dem.

I dubbelmatchen spelade Jin Long Fu tillsammans med Andi Hartono Tandaputra, och det blev en enkel tvåsetsseger även där.
Jin Long Fu talar bara kinesiska och därför använde sig tränaren PG Jönsson av googles översättning. Han skrev sina goda råd på svenska i mobilen som översattes till kinesiska och sedan visade han telefonen för Jin Long Fu.

Fyrisfjädern gjorde processen kort med Team Väst. Det blev 7–0 och stundtals var det kattens lek med råttan. Team Väst vann inte ett enda set. Och nu har Fyrisfjädern tre raka segrar. Bara en poängförlust och det var mot Kista där det blev seger med bara 4–3 och två poäng i tabellen i stället för tre.

Larisa Griga, som föll i sin singelmatch mot Kista, imponerade i går när hon slog Regina Zsigmond med 21–9, 21–9 och dessutom bidrog hon till den relativt enkla dubbelsegern tillsammans med Amanda Högström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!