Fyris - ett slaget hemmalag
Fyris svarade för ett riktigt bottennapp när laget hade svängdörrar i försvaret och förlorade på hemmaplan mot Värtan med 4-5(1-3).
— Vi gör det svårt för varandra hela tiden för att rädda sitt eget skinn, fortsätter en bedrövad Max.
Fyris fick ingen bra start då 0-1 kom omgående på ett självmål. Fyris kom tillbaka och kvitterade snabbt genom Niklas Lönnqvist som rundade målvakten och satte dit 1-1. Därefter somnade Fyris in och 1-2 och 1-3 kom innan paus. Fyris ryckte också upp sig en aning och reducerade till 2-3 genom Johan Bergström efter pausen.
Men sedan var det slut på det lilla roliga för hemmalaget. Värtan gjorde både 2-4 och 2-5 och Fyris var ett slaget lag. Niklas Lönnqvist satte 4-5 på straff med ett par minuter kvar men närmare än så kom inte Fyris.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!