Ett storspelande Almtuna slog Rögle

Det är inte ofta som Rögle förlorar numera. Men mot Almtuna blev det stryk. Och inte nog med det - Gusten Törnqvist och killarna i Almtuna nollade serieledaren från Ängelholm.2-0 är imponerande.

Foto:

Sport2006-12-02 17:00
- Det var en coachseger - igen, utbrast en glad Micke Höglund, som är assisterande tränare i Almtuna.
Höglund skojar förstås - lite grann i alla fall ...
Huvudtränaren Robert Nordmark var självklart också lycklig, men han döljer sin glädje bättre än Höglund - om det nu ska betraktas som en merit att dölja att man är glad.
Almtunas seger var rättvis. Visserligen hade Rögle mycket puckinnehav i både den andra och tredje perioden, men de riktigt heta målchanserna var inte så många.
- Jag tycker att vi gjorde en ruggigt gedigen match. Vi täppte till bra i mittzon och fick Rögle precis dit vi ville ha dem, säger Almtunabacken Martin Öhrstedt.
Rögletränaren Bobo Simensen var som vanligt ödmjuk och trevlig trots att laget förlorade sin andra seriematch den här säsongen.
- Vi gjorde ingen dålig match, konstaterar Bobo.
Almtunas förstaperiod kan ha varit lagets bästa den här säsongen. Okej, insatsen mot Södertälje (3-1-segern) var också bra, men offensivt var gårdagens match bättre - i alla fall den första perioden.
Efter 7.40 styrde Nicklas Eckerblom in 1-0 efter ett skott av Johan Agu. Målet kom i power play.
Efter 12.39 var det dags igen - nytt pp-mål. Den här gången slog Kristoffer Jobs in en retur från målvakten Andreas Andersson sedan Marcus Ragnarsson skjutit.
I den andra perioden tog Rögle som väntat över.
Ett skott i ribbans överkant var det närmaste Rögle kom ett reduceringsmål i mittenperioden.
I den sista perioden försökte Rögle trycka på ännu hårdare, men Almtuna spelade smart.
Efter 16.18 tog Rögle ut målvakten och eftersom Marcus Jonasén samtidigt åkte ut på två minuter spelade Almtuna fyra mot sex.
Den lilla boxen var tät som ett inbrottssäkert kassaskåp. Matchen slutade 2-0 till Almtuna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!