Ett oväntat besök

FOTBOLL/SEMESTER. Ett 30-tal PRO-resenärer från Enköping på semester i grekiska semesterorten Loutraki, fick i dag sällskap på hotellet av ett 60-tal engelska fotbollssupporters som ska se Liverpool-Milan i Champions Leaguefinalen i Aten på onsdagskvällen.

Sport2007-05-22 14:01
Nu växer oron för att det skall urarta bland dessa supporters under kvällens uppladdning.
Hotellägaren har valt att ställa in kvällens pubafton som Enköpingsborna planerat. Vidare har han kallat in extra vakter och dessutom begärt att polisen ska hålla särskild uppsikt vid hotellet på tisdagskvällen när engelsmannen laddar for matchen.
- Vi kanske ska hålla tummarna för att Liverpool vinner mot Milan, säger Marina Sundelius, en av arrangörerna bakom PRO-sällskapets resa.
Den kritiska dagen är just tisdagskvällen. På onsdagen spelas matchen så sent att supportrarna förmodligen stannar kvar i Aten och sedan återvänder på torsdagen för att checka ut.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!