Dubbla segrar för FCB i helgen
INNEBANDY. FBC är på gång i norra damettan och tog sin andra raka seger denna helg när Umeå City besegrades med 7-4. - Det var en stark seger, vi har jobbat stenhårt i veckan och då mest på det mentala planet och det var kul att vi fick maximal utdelning i helgen, säger tränaren Noel Alm Johansson.
Just Maria Schoeps blev lite av en matchvinnare mot Umeå med tre viktiga mål.
FBC fick en kanonstart och ledde med 3-0 redan efter knappt sju minuter efter mål av nyförvärven Matilda Orebrand och Caroline Rengren samt Schoeps. Stärkta av den första perioden hade FBC övertaget resten av matchen och segern var aldrig i fara.
FBC som haft en lite svajig inledning på serien börjar nu hitta rätt och laget smyger bakom konkurrenten Sten Sture i toppen.
- Nu börjar vi känna igen det här laget igen och vi såg lite stabilitet i helgen, men det finns mer att jobba med. Vi har dock tagit enorma kliv framåt på slutet och det blev en mycket bra helg, avslutar en nöjd Uppsalatränare.
Division I norra dam
Umeå City- FBC Uppsala 4-7
(0-3, 1-2, 2-3)
Umeå City- FBC Uppsala 4-7
(0-3, 1-2, 2-3)
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!