Drömvärvningen klar

BASKET. Salléns drömvärvning är inte längre bara en dröm utan en underbar verklighet. På lördagen skrev Chioma Nnamaka på för det slutspelsklara Uppsalalaget.- Jag hoppas vi kan gå långt, säger hon.

Chioma Nnamaka är klar för Sallén.

Chioma Nnamaka är klar för Sallén.

Foto: Hans E Ericson/UNT-arkiv

Sport2010-02-20 22:00
Efter spel i världens bästa liga i en av världens största sporter är en av svensk dambaskets största stjärnor hemma i Uppsala. Redan när Iffe Nnamaka lämnade proffslivet i Grekland för spel i Sallén tidigare i vinter började rykten florera om inte systern också skulle komma hem.

Efter segdragna förhandlingar och en hård kamp med 08 Stockholm blev det alltså klart - Chioma Nnamaka nobbar Stockholm för Uppsala.
- Det känns jätteskönt. Det var ett tag sedan man var här, säger Chioma Nnamaka.
- Det som avgjorde var att jag får vara hemma med familjen igen. Från början tänkte jag komma hem bara för att vara hemma, men nu är jag jätteladdad för att spela.

Coachen Zlatan Hadziresic är nöjd, förstås.
- Vi har fått den bästa basketspelarskan i Sverige. Det här blir spännande. Vi blir svåra att stoppa nu, säger Hadziresic.

Efter spel i WNBA, Frankrike och nu senast i Euroleague med TEO Vilnius är Chioma Nnamaka redo för Sverigesuccé. Senaste det begav sig, 2004, blev det SM-guld med 08 Stockholm.
- Jag hoppas vi går så långt som vi bara kan. Vi ska först och främst ta en så bra plats inför slutspelet, men vi har ett bra lag och vad som helst kan hända, säger Chioma.

Förväntningarna på Sallén är redan stora och de blir inte lägre efter Chioma Nnamakas underskrift, men stjärnan själv tona ned sin egen roll.
- Jag tycker att det ska vara samma förväntningar på laget som innan. Man ska inte förvänta sig att jag liksom ska komma in och göra mirakel. Laget är redan bra och jag ska bidra som vilken spelare i laget som helst, säger hon

Hon kommer närmast från spel i Litauen och hade gärnat sett att det blivit en fortsättning där.
- Jag trivdes jättebra i Litauen. Vi ledde ligan och lagkompisarna var perfekta. I Eurolegaue gick det inte lika bra, men det har varit en jäkligt bra säsong, säger Chioma.
- Jag hade bara kontrakt till februari, men visst tråkigt att åka därifrån när det är bra stämning och allt går bra, men sådant är livet när man är proffs.

Nu blir det Uppsala och Sallén tackar och tar emot. Hon har bara hunnit med tre träningar med laget hittills, men får nu två hemmamatcher och två träningsveckor med laget innan det är dags för slutspel.
- Det känns jätteskönt, nu hinner vi få in henne i spelet. Det viktiga är att laget inte tror att hon ska göra allt nu, utan hon ska få en roll precis som alla andra, säger Zlatan Hadziresic.

Än väntar klubben på de sista övergångshandlingarna från Litauen, men förhoppningsvis är hon spelklar till onsdagens hemmamatch mot Visby Ladies.

FAKTA
Chioma Nnamaka
Född: 15 juni 1985.
Yrke: Basketproffs.
Familj: Mamma Ann-Katrin, pappa Jonathan och syskonen Azuka, Ifeayani samt Oluoma.
Karriär: KFUM Uppsala 1993-99, Sallén Basket 1999-2002, 08 Stockholm 2002-04, Georgia Tech (college) 2004-08. Atlanta Dream (WNBA) 2008, Valenciennes (Frankrike) 2008-2009, TEO Vilnius (Litauen) 2009-2010, Sallén Basket 2010-

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!