Djuric sågning: "Han skulle platsa i Hollywood"
TÄNDE TILL. När Uppsala avgjorde matchen var Marko Djuric var en av planens bästa. Bosniern stod på två futtiga poäng inför den sista quartern, men när matchen var över stod han på 14.
Glad för lagets skull, och glad för sin egen. Gårdagens match var ett personligt lyft efter en tung period.
- Jag bryr mig inte så mycket om mina egna siffror så länge laget vinner, men det är klart att det är skönt att göra en bra match, säger Djuric som hade en del tuffa duster med Borås returkung Ryan McDade.
Stundtals var det riktigt hett dem emellan. Efteråt anklade Uppsalas center Borås dito för filmning.
- McDade är en riktigt bra spelare, men har är en riktig filmare också. Han skulle plats i Hollowood. Basket är tufft och man ska inte behöva slänga sig ner och grina för minsta lilla, säger Djuric.
Glädjande besked för insidespelet var även Fredrik Jönzéns insats i matchen. Han sköt tre av fyra tvåor och tvingade Boråsspelarna till fouls när han hela tiden attackerade korgen.
- Fredrik kommer att bli en tillgång för Uppsala i slutspelet, det är jag övertygad om, säger Boråsveteranen Jonas Larsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!