Danmark är bäst i Uppland

FOTBOLL. Alena Thom frälste Danmark i cupfinalen på ett kylslaget Sudenternas IP. Amerikanskan avgjorde finalen på straff då Danmark besegrade Bälinge med 1-0(0-0) och tog sin tredje raka seger i Upplands cupen. - Vi genomför matchen på ett positivt sätt, säger Danmarks mycket glade tränare Max Andersson.

Danmark i kramkalas efter finalsegern mot Bälinge.

Danmark i kramkalas efter finalsegern mot Bälinge.

Foto: Nina Leijonhufvud

Sport2008-09-11 21:52
I Bälingelägret var det dystrare miner efter förlusten.
- Vi ska vinna den här matchen, vi har 70-30 i bollinnehav och fotbollsmässigt är det inte så mycket att diskutera men vi gör ju inte mål och det går ju ut på att göra mål, säger en väldigt besviken och dämpad Zaine Söderlund. Sett till chanserna hade Bälinge ett klart övertag men man har så förtvivlat svårt att sätta dit bollen i nät.
- Vi är alldeles för lätta i boxen, vi skjuter på varandra och håller på att gör sulfinter istället för att sätta dit den, säger Söderlund med en tung suck.
Det märks att han gärna ville vinna den här matchen och då fått ett litet ljus i all besvikelse som drabbat Bälinge denna säsong. Nu blev det inte så utan Danmark fick jubla över sin tredje raka cupseger och för stunden titulera sig bäst i stan.

Det rättvisa i resultatet kanske kan diskuteras sett till spelet i framförallt andra halvlek då Danmark var över på Bälinges planhalva endast två gånger men fotboll går ut på att göra mål och det gjorde inte Bälinge. För vilken gång i ordningen?
- Vi tänker inte be om ursäkt för den här segern, tycker vi är minst lika bra som Bälinge, hävdar Max Andersson.
Första halvlek var lite avvaktande och spelmässigt var det en jämn match. Men det var Bälinge som hade de vassaste chanserna genom Noelle keselica och Alexandra Höglund. Danmark var lite uddlösare och Mikaela Björklunds lobbskott i den 29: eminuten var det närmaste laget kom en egen målchans. 0-0 i paus får ses som ett resultat som speglade matchen så långt.

Andra halvlek kom att bli lite mer händelserik och matchens enda mål kom i inledningen. Danmark valde att ta sin bonusstraff i den 51:a minuten och säker exekutor var Alena Thom som placerade sin straffspark otagbart till höger om Veronika Svensson som gick åt rätt håll men som ändå inte var nära att nypa skottet. Bälinge tog efter målet över kommandot i matchen och Danmark drog sig tillbaka och bevakade sin knappa ledning.
- Vi blev lite rädda efter straffmålet och även lite trötta ju längre matchen gick, säger Andersson.
Bälinge försökte trycka upp tempot och mata in bollar i straffområdet men som sagt laget är ack så uddlöst och bollarna var oftast lättlästa för Danmarks fyrtorn i mittförsvaret Annelie Carlsson.
Men chanser saknades inte och en kvittering hade inte varit orättvis. Emma Lindqvist var närmast då hennes tunga skott i den 58:e minuten räddades av stolpen. Jenny Jansson jobbade även fram en jättechans i den 64.e minuten men den framstörtande Alexandra Höglund missade det vidöppna målet från en meter - tur för henne så var det blåst för offside. Annars var det klart signifikativt för hur svårt Bälinge har att få in bollen i motsåndarmålet. På slutet vaskade Bälinge fram två sista möjligheter. Först var det Jenny Jansson som slet sig fri men en perfekt glidtackling från Maria Thuré räddade Danmark och i slutsekunden kom Nina Engström högst på ett inlägg men hennes nick smet tätt utanför. Något som speglat Bälinge under säsongen.
Såg vi ett tronskifte i Uppländsk damfotboll denna kylslagna kväll på Studenternas IP?
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!