Bälingetränaren: "Vi jobbar på precis som vanligt"
FOTBOLL. Inte en endaste seger, sist i damallsvenskan och borträknade av de flesta. Trots det behåller Bälinge lugnet.
Men tabelläget är som sagt allt annat än bra, Bälinge har just nu nio poäng upp till Kristianstad över strecket och en seger mot AIK i kväll är nödvändig för fortsatt liv i högsta serien.
- Vi ska ha en seger nu, just den raden i tabellen ser riktigt trist ut för tillfället, säger Söderlund.
Hur ska ni göra för att slå AIK då?- Vi måste spela tajt de första 45 minuterna, AIK brukar avgöra sina matcher i första halvlek så om vi ska störa deras självförtroende måste vi hålla tätt inledningsvis. Sedan måste vi så klart få igång vårt eget anfallsspel, det har vi gnuggat på i veckan.
Senast lagen möttes slutade matchen 3-0 till AIK, de två första målen kom i elfte respektive 12:e minuten. Senast Bälinge gjorde mål var mot Umeå Södra den sjätte juli.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!