Almtuna jagar en elitserieplats - och revansch på Rögle.
- Vi gjorde en bra match borta men lyckades inte vinna, men vi ska försöka ta den nu, säger Almtunatränaren Jonas Rönnqvist inför kvällens match.
Almtuna var bara minuter ifrån att vinna över Rögle på bortaplan i den andra omgången, men ett sent kvitteringsmål tog matchen till förlängning och senare även straffar där Skånelaget vann.
Nu måste det bli seger om chansen till elitseriespel ska finnas kvar.
- Alla scenarier måste gå våran väg, men så länge chansen finns ... vi har en bra chans att vinna mot Rögle, säger Rönnqvist.
Almtuna gjorde ett kortare träningspass under onsdagen och alla spelare, minus de långtidsskadade Joachim Gellerstedt och Linus Stensson, fanns med. Inga ändringar i truppen är att vänta.
I Rögle ändrar man friskt sedan förlustmatchen mot AIK senast. Enligt hd.se kommer tränaren Pelle Svensson att ändra i ett backpar och tre kedjeformationer inför kvällens match.
Så här går Almtuna till elitserien: (UNT visar här hur det skulle kunna gå till. Döm själv om det är realistiskt eller ej)
Kvalserietabellen just nu
Södertälje 31-23 19
Rögle 27-21 14
Leksand 21-18 13
AIK 25-23 13
Almtuna 19-20 10
Växjö 24-42 3
Kvällens omgång
Almtuna-Rögle 4-1
Södertälje-AIK 4-2
Växjö-Leksand 2-4
Sista omgången
Leksand-Almtuna 2-4
Rögle-Södertälje 2-3 sd
AIK-Växjö 3-1
Sluttabellen blir då:
Södertälje 38-27 24
Almtuna 27-23 16
Leksand 27-24 16
AIK 30-28 16
Rögle 30-27 15
Växjö 27-48 3
Slutligen ett axplock kommentarer inför kvalseriens slutskede:
"Vi har skaffat oss ett jättebra utgångsläge, men det gäller att slå in matchbollen också. Jag tror att vi kommer att göra det mot AIK."
Södertäljes Jonas Almtorp, tidigare Almtuna, till lt.se
"Vi ska fokusera på våra matcher. Men det kan bli rätt häftigt ... vi har fortfarande avgörandet i egna händer och ska göra allt för att fixa det."
Rögletränaren Pelle Svensson till hd.se.
"Vi kan ju inte spela dom andra lagens matcher, men vi ska göra allt vi kan för att vinna våra. Det blir ett drama det här."
Leksands Jens Bergenström till dalademokraten.se.
"Klart jag håller tummarna för Almtuna mot Rögle. Sedan ska vi göra vårt mot Södertälje. Nu har vi verkligen fått elitserievittring."
AIK:s Henrik Eriksson, tidigare Almtuna, till sportexpressen.se.
"Växjö kan lika gärna slå Leksand, större under än så har ju skett."
Almtunatränaren Jonas Rönnqvist till UNT.
"Nu är det Leksand som gäller, vår sista hemmamatch, med mycket folk i hallen och vi ska göra en bra avslutning på serien."
Växjötränaren Jan Karlsson till smp.se.