180 löpare hade anmält sig på förhand. 130 till den totala sträckan på 4,6 mil medan 50 valde att springa halva sträckan. 70 av dessa fullföljde till slut loppet.
– Det var en mycket lyckad tävling, trots att ganska många bröt. Men det var flera av löparna som gillade banan och erbjöd sig att hjälpa oss med arrangemanget i fortsättningen, säger Pasi Sahi, som arrangerar tävlingen tillsammans med Christer Tinnerholm.
Loppet startade vid Uppsala Slott och därefter tog sig löparna den natursköna vägen till målet vid Enköpings regemente via den gamla banvallen som fortfarande finns kvar mellan städerna.
Den troligen största prestationen gjorde dock duon Henrik Willman från Fjärdhundra och Jonas Wängberg från Enköping. Båda ”värmde upp” med att springa från Enköping till starten i Uppsala, innan de vände om i gen och sprang tillbaka. Således sprang nämnda duo över 9 mil under lördagen. En minst sagt svettig prestation.