112-åringen lever vidare – tack vare SM

SM i linjecykel var tänkt att äga rum i Sälen i juni. Men ny flyttas istället mästerskapet till Uppsala i augusti vilket även innebär att Skandisloppet lever vidare.

Skandisloppet kommer att fortsätta arrangeras i Uppsala, i år för 112:e gången.

Skandisloppet kommer att fortsätta arrangeras i Uppsala, i år för 112:e gången.

Foto: STAFFAN CLAESSON/arkiv

Sport2020-04-23 16:17

Scandinavian Race, med internationell status, var i vanlig ordning planerat till i början av maj men på grund av coronapandemin gick den planen om intet. Nu blir det i stället cykelfest i Uppsala i augusti med Upsala CK som arrangör då ett Skandislopp och tillika SM kommer att avgöras. Först, 14–15 augusti, avgörs svensk mästerskap för masters och ungdomsklasser. 22–23 augusti blir det seniorerna och juniorernas tur.

– Det är en ära för Upsala CK att åter stå som arrangör för ett mästerskap. Vi har UCI-godkända tävlingsbanor redo för start i central stadsmiljö, säger Göran Mattsson, ordförande i Upsala CK till Svenska cykelförbundets (SCF)hemsida.

Upplägget innebär att världens äldsta cykeltävling, Skandisloppet, nu ser ut att kunna fortsätta köras i obruten följd. Årets upplaga blir den 112:e i ordningen.

– Vi vill gärna stödja SCF att hålla traditionerna vid liv i en tuff tid och tillsammans har vi möjlighet att skapa ett modernt mästerskap med stark förankring i historien, säger Göran Mattsson.

Förbundet meddelar att man suttit i förhandlingar med olika aktörer.

– Till sist föll valet på Upsala CK som aktivt sökt en lösning för att kunna arrangera Skandisloppet, samtidigt som förbundet aktivt sökt en arrangör till SM, säger Leif Karlsson, generalsekreterare på förbundet, till hemsidan.

Helgen 3-4 oktober är reserverat för SM, om tävlingsförbudet kvarstår i augusti.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!