Match flyttas från Studan – igen

Studenternas undermåliga gräsmatta sätter återigen stopp för spel på elitnivå. Uppsala 86ers tvingas flytta lördagens match mot Tyresö till till Österängen.

Foto: Nina Leijonhufvud

Amerikansk fotboll2017-05-23 15:23

Gräset på Studenternas IP har varit minst sagt omdiskuterat under våren. Nu har kommunen stängt planen igen på grund av det dåliga skicket.

Uppsala 86ers ordförande Martin Söderberg ser både för- och nackdelar med att laget får flytta lördagens match till Österängens IP, beläget i fålhagen.

- Är det fint väder så är det idrottsligt bara en fördel för oss att spela på Österängen, säger Söderberg till klubbens hemsida.

Men det finns även risker med anläggningen. Risker som kan bli kostbara för Uppsalaklubben.

- Problemet är när det blir kallt och regn då alla datorer och annan teknik riskerar att förstöras eftersom det inte finns något sekreteriat. Och sedan är det naturligtvis en nackdel att det är flera hundra meter bort till omklädningsrummen på Almtunaskolan och Celsiusskolan.

Lördagens match mot Tyresö Royal Crowns är Uppsala 86ers andra hemmamatch – och den andra matchen som flyttas från Studan där laget spelat sedan 2012.

– Det blir lite provisoriska lösningar men vi ska se till att det finns 86ers hamburgare och speakerljud som duger, säger Söderberg.

Flytten innebär att evenemang som skulle hållts på Österängen får flytta på sig. Ordförande Söderberg är glad över kommunens hjälp med att göra Österängen redo för superserie-match.

– Det blir dominoeffekter av en så plötslig flytt. Det är skönt att vi får hjälp av kommunen med saxliftar och annat för TV-kameror och annan teknik, fortsätter Söderberg.

Matchen mellan Uppsala 86ers och Tyresö Royal Crowns spelas på lördag den 27 maj 15.00. En mycket viktig tillställning för hemmalaget efter flera tunga förluster.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!