Rekryteringen klar – hotell öppnar tidigare

Comfort Hotel Arlanda Airport är klara med rekryteringen till nya storhotellet. Vd:n "Vårt mål att vända trenden."

Rekryteringsturnén i Märsta.

Rekryteringsturnén i Märsta.

Foto: Rasmus Lindahl

Sigtuna kommun2019-12-19 16:53

Urvalet av de sökande har skett i tre steg och totalt har hotellet anställt 70 personer.

– Vi hade nästan svårt att välja, det fanns så många bra kandidater, säger Jostein Rajala, vd på Comfort Hotel Arlanda Airport.

Tidningen har skrivit om larmrapporter från Arbetsförmedlingen där Sigtuna ligger i toppskiktet av kommuner i landet där arbetslösheten har ökat mest. 

– Det är vårt mål att vända trenden. Vi har verkligen fokuserat på att hitta lokala personer. Över 90–95 procent av alla vi anställt kommer från regionen, de allra flesta  från Märsta och Uppsala, säger Jostein Rajala.

Hur kommer det sig att ni ser guldet i de här människorna när andra företag missar dem?

– Vi körde snabbintervjuer. Vi tror mer på att möta personen i stället för ett traditionellt cv.

Den äldsta som blivit rekryterad är 59 år och den yngsta 18. Arbetsförmedlingen har varit involverad i hela processen. 

– De var med och hade snabbintervjuer i Uppsala. De är väldigt glada att vi skapar nya arbetsplatser, säger Jostein Rajala. 

Han gissar att hotellet har anställt över 30 olika nationaliteter. 

– Vi har en extrem bredd i vår personal. Vi väljer människor med olika perspektiv. Det kräver mycket av oss ledare, men jag tycker det är kul när det blir spännande miljöer och olika typer av människor. Det är då man skapar de magiska ögonblicken. 

Öppningsdatumet för hotellet har ändrats från 1 februari till den 30 januari.

– Vi öppnar lite tidigare än väntat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!