– Jag kan inte riktigt fjärma mig från dem, konstaterar Marlene Burwick när hon i UNT:s valkompass blir 70 procent socialdemokrat, 68 procent vänsterpartist och 60 procent Feministiskt initiativ.
Resultatet tror hon beror på att hon svarat ja på både att föräldraförsäkringen ska individualiseras och att kvinnor ska kvoteras in i bolagsstyrelser.
– Jag är feminist, så det är kanske inte så konstigt att det finns beröringspunkter, säger hon.
Samtidigt anser sig Marlene Burwick stå i mitten av Socialdemokraterna och inte till vänster.
– Men så ser det inte ut här. Jag kan faktiskt inte rekommendera UNT:s valkompass, säger hon och skrattar igen.
Hon påpekar att en hel del av frågorna är svåra att tolka och ge ett nyanserat svar på. Ett exempel är om antalet friskolor ska begränsas. Det tycker inte Marlene Burwick. Men däremot vill hon att kommunen ska ha mer inflytande över om en ny friskola ska få starta.
– Överetableringen av friskolor är ett problem, säger hon.
Även frågan om Sverige snarast ska införa euron är knepig, tycker hon.
– Jag stod ju på ja-sidan inför folkomröstningen och har drivit det jättehårt. Men frågan ställs i en tid när vi har väldiga problem med eurosamarbetet.
Hon bestämmer sig till sist för att säga ja, med förbehållet att det måste vara rätt tidpunkt.