Det var på lördagsmorgonen som en man i 30-årsåldern stoppades av en polispatrull på Bärbyleden i Uppsala eftersom rutorna på hans bil var så isiga. Han fick sitt körkort fråntaget på platsen och är nu misstänkt för vårdslöshet i trafik.
– Eftersom det klassades som vårdslöshet i trafik förelåg det en uppenbar fara för att en trafikolycka skulle kunnat inträffa, säger Andreas Örth som är befäl på regionledningscentralen vid polisregion Mitt.
Så hur pass skrapade måste rutorna vara för att det ska vara okej?
– Det är en bedömning från fall till fall. Det krävs fullgod sikt så att man kan framföra fordonet på ett fullgott sätt. Man har en skyldighet som förare att se till att fordonet är skrapat.
Är det vanligt att ni tar bilförare för oskrapade rutor?
– Nej, inte alltför vanligt skulle jag säga.
Det är inte bara oskrapade rutor du kan få böter och indraget körkort för såhär i vintertider. Att köra runt med stora snösjok på bilen är även det ett brott mot trafiklagen.
– Om du har en massa snö på taket som börjar flyga av i samband med färd är det en trafikfara. Som bilförare har du en skyldighet att se till så att du inte orsakar en trafikolycka, och måste därför ta bort snön innan du ger dig iväg, säger Andreas Örth.
Att det kan vara svårt att nå att ta bort all snö är ingenting som polisen tar hänsyn till.
– Man får väl ta en stege eller nåt. Vi bryr oss inte om hur du som förare löser det.