Så mycket kommer det att kosta i nya cykelgaraget

I september ska det nya cykelgaraget vid Resecentrum öppna. UNT kan nu berätta på vilket sätt kommunen planerar att ta betalt för platserna i garaget.

Rickard Malmström I(MP) säger att det ska vara enkelt att använda det nya cykelgaraget.

Rickard Malmström I(MP) säger att det ska vara enkelt att använda det nya cykelgaraget.

Foto:

Trafik2019-08-16 07:00

Cykelgaraget vid Resecentrum är snart färdigt. Fortfarande återstår en del arbete invändigt innan det kan börja utnyttjas av tågpendlare som vill ha en säkrare cykelparkering vid stationen. Exakt datum för invigningen är inte bestämt, men det handlar om någon gång i mitten eller slutet av september.

För att det ska bli rotation på cyklarna i garaget kommer det att finnas ett betalsystem, där priset per dygn ökar ju längre cykeln parkeras. Taxorna ska fastställas av fullmäktige, men enligt det förslag som finns just nu kommer det att vara gratis första dygnet. Dygn 2 och 3 kommer att kosta 20 kronor. Därefter stegras dygnspriset vartefter så att en veckas parkering kostar 180 kronor. Längre än så får man inte ha cykeln stående i garaget. Det innebär att det i praktiken blir gratis för pendlare att parkera cykeln i garaget.

Just nu snickrar stadsbyggnadsförvaltningen på en modell för hur cyklarna ska märkas upp och rensas ut om de blir stående längre än tillåtet.

– Det här är inte tänkt som cykelförvaring utan är en korttidsparkering. Alla detaljer kommer inte att vara klara till invigningen. Det är första gången vi har ett sådant här hus och vi får pröva oss fram. Vi vill att det ska fungera så smidigt som möjligt och vi får höra vad cyklisterna tycker, säger Rickard Malmström (MP), kommunalråd och ordförande i gatu- och samhällsmiljönämnden.

För att klara betalningarna har kommunen upphandlat ett inpasseringssystem av en typ som liknar det som används av en del gym. Där behöver de som vill använda cykelgaraget registrera sig. För att öka stöldskyddet kommer garaget att vara kameraövervakat. Dessutom ska väktare patrullera där.

Kameraövervakningen kommer dock inte att vara klar till invigningen. Datainspektionen, som tagit över tillståndsgivningen från länsstyrelserna, har inte hunnit i kapp. Handläggningstiden för kameratillstånden är just nu upp till 11 månader. Kommuens ansökan kom in i maj, och först i vår kan det finnas ett beslut.

Det nya garaget rymmer 1 200 cyklar. Förhoppningen är att det ska göra det lättare att hitta en parkeringsplats för cykeln för den som ska resa med tåget, inte minst för Uppsalas alla tågpendlare. Rickard Malmström tror dock att man kan behöva se över hur utrensningen av övergivna cyklar sker även i övriga cykelställ vid Resecentrum.

– Vii behöver även en lösning för långtidsparkering av cykeln för dem som ska ut på en längre resa. Men då kan man inte räkna med att ställa cykeln precis närmast stationen, säger Rickard Malmström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!