Planer för bergrum ligger fast

Två år efter köpet av det gigantiska bergrummet i Lurbo i södra Uppsala har inte mycket hänt. Forskningsbolaget Divident industries har ännu inte tagit de 2 400 kvadratmeter stora lokalerna i besittning.

Bergrummet i Lurbo fick ny ägare 2014.

Bergrummet i Lurbo fick ny ägare 2014.

Foto: Nina Leijonhufvud

Uppsala2016-04-10 07:00

I mars 2014 sålde Fortfikationsverket anläggning till Divident industries för 5,1 miljoner kronor. Tanken var då att lokalerna skulle användas till forskning kring grödor. Christoffer Källberg, bolagets styrelseordförande, såg framför sig samarbeten med SLU, SGU och Uppsala universitet.

Två år senare har anläggningen ännu inte tagits i bruk, berättar Christoffer Källberg för UNT.

– Vi har påbörjat arbetet med att dra in el och ordna avlopp och ventilation, säger han.

De ursprungliga tankarna på att använda delar av lokalytan för forskningsändamål ligger fast, men när det bergrummet kan börja sjuda av liv igen är långt ifrån klart. Sedan tidigare hyr Divident industries ett bergrum vid Lidingö där man bedriver energi- och bergforskning.

Bergrummet i Lurbo

Bergrummet ligger intill ridskolan och under naturreservatet i Lurbo.

Anläggningen byggdes på 1950-talet och kom att kvarstå i Försvarsmaktens ägo till 1990-talet då Uppsala universitetsbibliotek hyrde anläggningen.

Uppsala universitet lämnade anläggningen 2012. Året efter bytte Fortifikationsverket till sig anläggningen och genomförde en försäljning.

Därmed slapp staten en avvecklingskostnad på cirka två miljoner kronor

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om