I lördags berÀttade vi om Ahmad Alkawasmeh, nyss fyllda 15 Är, som sedan han var tio kÀmpat tillsammans med sin svenska slÀkt för att fÄ stanna i Sverige. Men Migrationsverket har beslutat om utvisning.
Mycket av historien handlar om vÀrdet av vissa dokument, i Ahmads fall en rad utlÄtanden av experter pÄ psykisk ohÀlsa och medicin, samt ett domstolsdokument dÀr hans förÀldrar i Jordanien avsagt sig vÄrdnaden för sin son. Dokumentet Àr stÀmplat och signerat av svenska ambassaden i Jordanien, men anses inte ha nÄgot vÀrde av Migrationsverket.
Ahmads fall Àr inget sÀrfall. Det menar Elisabet Rundqvist, som varit frivilligt stöd till mÄnga unga i deras migrationsprocesser. Hon kÀnner igen mycket i Ahmads berÀttelse.
â SmĂ„ barn behöver bevisa helt orimliga saker och mĂ„ste försöka fĂ„ fram dokument och bevis som inte alls stĂ„r i rimlig proportion till barnets Ă„lder, sĂ€ger hon.
Hon beskriver hur Migrationsverket i ett fall hon sjÀlv varit mycket engagerad i och som innehöll en stor mÀngd dokumentation, rutinmÀssigt avfÀrdade handlingarna, med samma formuleringar oavsett vilket dokument det handlat om. Det Àr en signal om att Migrationsverket inte sjÀlva utreder vÀrdet av dokument.
â Vi hade i det Ă€rendet bland annat ett internationellt utbildningscertifikat som i Sveriges ses som en tung merit nĂ€r man söker arbete, men som av Migrationsverket inte ansĂ„gs vara nĂ„got vĂ€rt.
Hon menar att Migrationsverket inte följer sin utredningsplikt och stÀller helt orimliga krav pÄ dokumentation som asylsökande lÀmnar in. Men om det hÀr Àr en frÄga om för höga lagkrav som Migrationsverket mÄste följa eller om det Àr en attityd inom myndigheten kan hon inte avgöra.
â Men man kan konstatera att mycket ansvar ligger pĂ„ handlĂ€ggarnivĂ„n. Om det sedan finns saker att kritisera i de funktioner de har för att fĂ„ rĂ„d och stöd i beslutsprocessen, som gör att de inte lyckas skilja bra dokument frĂ„n dĂ„liga med katastrofala följder för den enskilde, det vet jag inte, sĂ€ger hon.
Ăven nĂ€r det gĂ€ller expertutlĂ„tanden om fysisk och psykisk hĂ€lsa har Migrationsverket en instĂ€llning som drabbar den enskilde för hĂ„rt, menar Elisabet Rundqvist. I Ahmad Alkawasmehs fall fanns en rad utlĂ„tanden frĂ„n lĂ€kare, psykologer och kuratorer, om mycket dĂ„lig psykisk hĂ€lsa och ökad suicidrisk vid ett beslut om utvisning. Trots larmsignalerna pĂ„verkades inte utgĂ„ngen av hans Ă€rende.
â Hur Migrationsverket hanterar de hĂ€r utlĂ„tandena Ă€r fullkomligt orimligt och rent inhumant. Vi sĂ€tter mĂ€nniskor i förfĂ€rliga situationer och deporterar svĂ„rt sjuka mĂ€nniskor, sĂ€ger hon.
I artikeln om Ahmad sade Daniel Grynfarb, enhetschef vid Migrationsverket, att myndigheten tittar pĂ„ att utlĂ„tandena Ă€r vĂ€l underbyggda .Han poĂ€ngetarade ocksĂ„ att det hĂ€r handlar om âvĂ€ldigt, vĂ€ldigt svĂ„ra bedömningarâ. I Ahmads fall har utlĂ„tandena, menar han, helt enkelt inte pekat pĂ„ en risk för Ahmads mĂ„ende som Ă€r tillrĂ€ckligt stor för att lagen ska medge att han fĂ„r stanna i Sverige.