Det handlar om en avdelning där patienter normalt tillbringar den första tiden efter att ha opererats. Det har sedan länge varit planerat att denna avdelning skulle flytta till det nya 100-huset till hösten.
Nu snabbades flytten på. Under några timmar på fredagseftermiddagen flyttade den postoperativa avdelningen in i sina nya lokaler samtidigt som lokalen byggdes om till en fullt utrustad intensivvårdsavdelning.
– Avdelningen ligger centralt, i närheten av centralintensiven. Det gör att vi kan centralisera våra resurser. Vi hade jättemycket folk där på fredagen, både snickare, sköterskor och tekniker. Omvandlingen gick på några timmar, säger Rafael Kawati, sektionschef för intensivvården vid Akademiska sjukhuset.
Enligt Rafael Kawati har det varit lyckosamt att man just nu håller på och uppgraderar respiratorerna på sjukhuset till en nyare modell. Det innebär att det finns respiratorer i reserv. Dessutom kan narkosapparater relativt enkelt byggas om till respiratorer.
– Det gör att det finns marginal med utrustning.
Totalt har nu nio intensivvårdsplatser skapats som är färdiga att ta i bruk när behovet finns. Dessa är tänkta att enbart användas för patienter med covid-19.
Förhoppningen är att kunna bemanna den nya intensivvårdsavdelningen under veckan som kommer.
Enligt Malin Sjöberg Högrell (M), ordförande i sjukhusstyrelsen, finns en plan att utöka till totalt 50 intensivvårdsplatser på Akademiska sjukhuset till följd av coronautbrottet.