Den misstänkta våldtäkten i Uppsala livesändes i en sluten grupp på Facebook med över 60 000 medlemmar, och enligt ett vittne som UNT pratat med ska 200 personer ha sett övergreppet i realtid. Under söndagsförmiddagen uppmanades medlemmarna i gruppen att inte sprida klippet vidare.LÄS MER: Våldtäkt i Uppsala livesändes
UNT har tagit del av sändningen, som fortsätter även efter det att den misstänkta våldtäkten är över. Tittaren kan se en man i lägenheten som håller i kameran och som ställer ner den först när det ringer på dörren. I nästa sekvens syns hur en polis tar sig in i lägenheten och börjar prata med den utsatta kvinnan innan sändningen stoppas.
– Det är riktigt att det fortfarande är en sändning igång när vi kommer in, och det är en kollega som syns då själva brottstillfället är över, säger Marcus Svensson vid Uppsalapolisen.
Under söndagseftermiddagen beslutade åklagare att anhålla tre personer skäligen misstänkta för brottet.
De anhållna är tre män – en som är i 25-årsåldern och de övriga två är i 20-årsåldern. Målsäganden fördes till sjukhus.
– Hon har tagits om hand och förts till sjukhuset där man kommer att genomföra en rättsmedicinsk undersökning för att säkra spår, säger Marcus Svensson.
Polisen har genomfört en teknisk undersökning av lägenheten under söndagen.